Japonské zahrady mohou být realizovány i u vás

Japonsko patří mezi tradicemi opředené země, které rozhodně mají co nabídnout. Z nejznámějších typických záležitostí řadících se do Japonska bychom mohli jmenovat například vynikající sushi anebo některé technické výrobky. Zapomenout bychom neměli ale ani na charakteristické japonské rostliny a v neposlední řadě také na tradiční japonskou zahradu. Typická japonská zahrada nepostrádá smysl pro lineární tvary a geometrickou přesnost. Jestliže chcete mít doma esteticky vyvedenou japonskou zahradu, tak by to neměl být problém. Co je tedy typické pro klasickou japonskou zahradu?

Jak má japonská zahrada vypadat?

Moderní japonská zahrada u nás určitě nebude vypadat tak, jak je tomu u tradiční japonské zahrady přímo v Japonsku. Pro japonskou zahradu jsou charakteristické přímo rostliny určené pro tento typ zahrady. Jedná se často o typické japonské okrasné rostliny. Jmenovat bychom mohli třeba okrasné dřeviny typu bambusů, magnólií anebo cypřiší či jiných rostlin. Vhod přijdou určitě i zahradní jezírka a vůbec vodní plochy jako takové. hezé jsou i japonské stěny, které oddělí interiér od zahrady.

Japonská zahrada v Praze

Chcete-li spatřit krásnou japonskou zahradu přímo v Praze, pak nebudete mít nejmenší problém. Botanická zahrada Praha nabízí japonskou zahradu jako svou nedílnou součást. Japonská zahrada v Praze leží na ploše 0,67 hektaru. Otevřena je pro širokou veřejnost již od roku 1997. Krásnou kombinaci kamenů, vody a také klasických japonských a asijských rostlin nabídne tato zahrada stejně jako tradiční japonská zahrada v Asii. Jen stromová výbava zahrady určitě stojí zato. Jinany, cesmíny a mnohé kultivary borovic a další dřeviny tvoří skutečný skvost.

Dívejte se a inspirujte se

Jestliže se budete chtít inspirovat, pak nebudete mít nejmenší problém. Krásná japonská krajina typická horami, stromy a v neposlední řadě i tradičním potůčkem určitě uspokojí oko každého návštěvníka. Posvátná tradiční kašna, pískovcové cestičky anebo pouze kameny volně ložené v pravidelných tvarech do trávníku, tak to je přesně Japonská zahrada v Praze vystavěná dle tradičních motivů ze Země vycházejícího slunce.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.