Vychytávka, která zachrání všechna nalomená poupata orchidejí – pomůcku na ni má doma úplně každý

Vychytávka, která zachrání všechna nalomená poupata orchidejí: Pěstování pokojových rostlin není jednoduché. Pokud ovšem máte po ruce šikovnou vychytávku, která zachrání některé vaše přešlapy, můžete si gratulovat. A jeden takový se můžete naučit i pro případ, že se vám povede omylem zlomit poupata například na orchideji.

Květní stvoly patří k nejkřehčím částem rostlin vůbec. Zlomit je tedy bývá poměrně snadné a orchideje jsou v tom směru ještě křehčí, protože se květní stvoly rovnají k opoře, aby efektně rostliny do výšky. Musí se postupovat velmi pomalu a raději stonek upevňovat po milimetrech několikrát týdně než jednou každý víkend. Není tedy výjimečné, že se stonky nalomí. S co si v takovém případě počít?

Mějte po ruce textilní náplast

Pokud svá poupata zcela zlomíte, pak už vám žádný hack nepomůže. Velmi pravděpodobně už totiž tyto dvě části nikdy nesrostou. Zkusit to samozřejmě můžete, ale předem vám říkáme, že se to velmi pravděpodobně nepovede. Ovšem u nalomených poupat, které ještě na části stonku udrží, je to něco jiného. Každopádně se vyplatí mít po ruce textilní náplast, nastříhanou na malé proužky. Tu totiž na místo poškození jednoduše rychle nalepíte. Neutahujte lepení příliš, myslete na to, že květní stvol ještě trochu zesílí, jak bude růst), ale zároveň ji nenechejte příliš volně. Textil s naštěstí trochu natáhne – s tuhou umělou náplasti byste stejného efektu rozhodně nedosáhli.

Orchidej

Foto: Pixabay

Bohužel se budete muset smířit s tím, že náplast na svém místě už musí zůstat a květní stvol už také nebudete moci ohnout tak, jak by se vám líbilo. Zkrátka a dobře porostou tak, jak se jim zrovna zamane. Další manipulace by mohla bohužel stonek nalomit úplně.

Aloe vera poupata také zachrání

Ještě o něco lepší je pomoc z přírody. Pokud doma máte dostatečně vzrostlou aloe vera, pak využijte jejích léčivých schopností. Neléčí totiž jenom lidi, ale i rostliny, když je to třeba. A jak postupovat? List rozřízněte tak, aby vám v ruce zbyl jakýsi prstýnek. Jeho střed jemně zbavte špejlí trochu gelu a následně ho nasaďte na stonek s poupaty tam, kde se nalomil. Opět připevněte náplastí. Aloe pomůže zranění zahojit, navíc místo poškození udrží stále vlhké, takže se bude mnohem lépe a především rychleji hojit. Rostlina by pak měla vykvést tak jak obvykle.

Vyživte květiny, aby poupata udržely

Hojení nalomených stvolů bohužel rostlin odebere část potřebné energie. A tu jí musíte dodat. Pokud máte dma aloe, opět ho použijte. Stačit vám bude jedna lžička gelu z listů, rozmixovaná s litrem vody. Tuto tekutinu pak používejte jako zálivku každý týden po dobu nejméně jednoho měsíce.

Zdroj: https://www.mroferto.cz/nejlepsi-pokojove-rostliny, https://m.instory.cz/hobby/4874-do-kazde-domacnosti-se-hodi-trochu-jine-pokojovky-poradime-jak-si-vybrat-ty-spravne.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)