Zahrada listy

Jaké rostliny se vyplatí sázet vedle sebe

Možná už teď je zapotřebí popřemýšlet nad uspořádáním vaší zahrady napřesrok. Je dobré si poznačit, kde jste letos pěstovali rostliny, protože některé je vhodné nepěstovat na stejných místech v důsledku rozvoje onemocnění. Některé rostliny by se neměly sázet vedle sebe, protože to přináší problémy s rychlým šířením chorob. Existují ale také rostliny, které je vhodné sázet vedle sebe. Které to jsou?

Výhody rostlinných partnerů

Některé rostliny je vhodné sázet v sousedství, protože to přináší výhody pro každou z těchto rostlin. Může jít o specifické plyny, které rostliny vypouští do ovzduší. Také do půdy mohou vypouštět určité chemické sloučeniny. A to může ovlivnit nejen rostliny samotné, ale také organismy, kteří v půdě žijí. Ovlivňují ale také rostliny v okolí: někdy pozitivně, jindy bohužel také negativně. Nejčastěji je ale toto působení neutrální.

Čínský česnek

Foto: Pixabay

Jak si rostliny vzájemně škodí?

Pokud vedle sebe vysadíte nevhodné rostliny, mohou mezi sebou začít soupeřit a vzájemně si tak škodit v růstu. Může to být soutěž o vodu, světlo nebo živiny. Obecně se jedná o rostliny, které mají extrémní nároky na stanoviště. Vhodné je vysazovat vedle sebe rostliny, které mají odlišné potřeby na minerály. Může jít také o produkci sloučenin, kterou jedna rostlina zabíjí druhou: například cibuli nevysazujeme vedle fazolí.

Vhodní rostlinní partneři

Mezi rostliny, které obvykle ze své zahrady odstraňujeme, ale mohou být prospěšné pro jiné, patří smetanka lékařská (pampeliška). Její růst podporuje rozvoj žížal v půdě a má příznivý účinek na růst jabloně. Růst ovocných stromů podporují také náprstník, kopřiva nebo vratič. Také lupina prospívá růstu ovocných stromů, nicméně její kořeny mohou ovlivňovat mladé jabloně a hrušky negativně, takže jsou vhodné až u vzrostlých stromů.

Aksamitník, česnek

Tato rostlina odpuzuje půdní škůdce, jako jsou mšice a naopak láká prospěšné hlístice. Omezuje taktéž růst plevelů. Tato rostlina se také používá v oblastech, kde se výjimečně daří hlemýžďům. Česnek pomáhá v zeleninové i ovocné zahradě. Chrání například před houbovými chorobami a jeho vůně není příjemná pro hraboše.

Angrešt a rajče

Vedle angreštu se vyplatí pěstovat rajčata, protože jejich aroma efektivně odrazuje všechny škůdce, které na angrešt útočí.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jakie-rosliny-sadzic-obok-siebie,nId,4914137

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *