Jak otevřít zavařeninu bez rizika úrazu

Zavařenina

Máte obrovskou chuť na zavařené ovoce? Vzbudili jste se po dlouhém večírku a rádi byste zakousli kyselou okurku? Jasně, proč ne. Nejprve vás ale čeká zdánlivá banalita v podobě otevření sklenice. Možná se vám zdá, že někdy bude zapotřebí neskutečného siláka. Opak je ale většinou pravdou, protože vám bude stačit jen trocha šikovnosti. Některé tipy vám prozradíme v následujících řádcích a přesvědčíme vás o tom, že se skutečně nejedná o žádnou složitou záležitost.

Pozor na skluz

Víčko sklenice je zapotřebí chytit takovým způsobem, aby neprokluzovalo. Stačí si proto nasadit gumovou rukavici. Bohatě postačí ta, jež se využívá při úklidu. Pokud ji nemáte po ruce, pak víčko obepněte gumičkou. Přestane vám prokluzovat.

Poklepání okraje víčka

Opět nic složitého. Vezmete třeba vařečku, lžíci nebo cokoli jiného a víčko z boku poklepete. Díky tomuto triku vzniknou postupně vzduchové kapsy a víčko pak jednoduše povolí. Když se vám to nebude delší dobu dařit, pak klidně ještě zkuste znovu sklenici poklepat a všechno by se nakonec mělo podařit. Nějakou sílu při otevírání zřejmě vyvinout budete muset.

Zavařenina

Dnem nahoru

Optimální je také sklenici vzít a obrátit víčkem směrem dolů. Takto sklenici vložíte do lázně s horkou vodou. Bohatě postačí, když půjde o pár okamžiků pod tekoucí horkou vodou. Po nějaké půl minutě by se měl uzávěr jednoduše uvolnit. Někdo také nahřívá víčko prostřednictvím fénu na vlasy.

Příborový nůž jako krajní řešení

Jinak lze ještě zkusit víčko odstranit tak, že jej od sklenice postupně odtlačíte příborovým nožem nebo koncem příborové lžíce. Tato alternativa ovšem nemusí být příliš bezpečná a vyplatí se k ní přistoupit až k jako skutečně krajnímu řešení. Přece jenom, někdy se i toto podaří. Vykroutit si ruku při užití hrubé síly nestojí za to.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.