ibišek

Jaké má ibišek pokojové pěstování

Ibišky mají velké překrásné květy sytých barev, které vyrůstají na pěkně olistěném keříku. Jedná se jak o venkovní, tak pokojové rostliny. Pro pěstování si ho vybírá stále více lidí. A možná pro vás bude také novou informací, že se jedná o všestrannou léčivku. Přečtěte si, jaké nároky na pěstování uvnitř domu má tato velmi oblíbená rostlina.

Ibišek venkovní a pokojový

Ibišků je více než dvě sta druhů a jsou rozšířeny v tropech, subtropech i oblastech mírného pásu. U nás se dají ibišky pěstovat jako venkovní i pokojové rostliny. Nejpěstovanějším ibiškem je ibišek syrský, který lze pěstovat jak volně, tak v nádobě. Pěstovat venku můžete také bahenní ibišek, se kterým však mnoho zahrádkářů nemá příliš zkušeností, jelikož se jedná o novinku. Oblíbené jsou pro pěstování velkokvěté americké ibišky. Jako pokojový ibišek je nejčastěji pěstován ibišek čínský neboli čínská růže.

Pokojový ibišek a jeho pěstování

Aby vám ibišek dobře prospíval, je nutný dostatek světla, pravidelná zálivka a samozřejmě hnojení. Ibišek bude velmi dobře prospívat na světlém místě u okna. Zamezte však přímému dopolednímu slunci. Rostlina vyžaduje pravidelnou a rovnoměrnou zálivku. Při nedostatku vody budou rostlince opadávat poupata. Pokud bude mít vody mnoho, mohou mu začít uhnívat kořeny, žloutnout listy nebo bude uvadat. Ibišek je náročný na živiny. Na jaře a v létě jej přihnojujte každý týden hnojivem, které obsahuje všechny základní živiny. Rostlinu hnojte od dubna do září, tedy ve vegetačním období. Kvést ibišek přestává v říjnu. Přestaňte jej v této době hnojit a připravte rostlinu na zazimování.

Jak zazimovat ibišek

Zazimovat ibišek byste měli v průběhu listopadu. Pro zazimování pokojových ibišků je ideální místnost s teplotou kolem 12 až 14 °C. Teplota by však neměla klesnout pod 10 °C. Ibišek vyžaduje také řez, ideálně na polovinu výšky. Ten můžete provést koncem února. Během vegetace již stačí jen rostlině zaštípnout příliš dlouhé výhony. Přesazovat ibišek je vhodné před začátkem jara do humózní výživné půdy s podílem rašeliny. Po přesazení minimálně měsíc rostlinu nehnojte.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

  1. Pavelková Odpovědět

    Dobrý den, můžete mi poradit ? Dostala jsem žlutý ibišek asi 20 cm. Je listopad a nahodil poupata . Poraďte mi co dělat ? Poupata odstranit a zazimovat nebo nechat a začat hnojit? Jiný zase při letnění ze spodu opadá a listy nedorůstají? Je řídky. Děkuji za odpověď Jarmila

  2. Dana Helekalová Odpovědět

    Prosím o radu. Je možné venkovní ibišky přesazovat na podzim? V kterém měsíci? Máme jich doma na zahrádce mnoho a chci je zasadit ven, na loučku před naším domkem, k potoku. Když je přesadím teď na podzim, porostou na jaře??? Přímo před oknem v předzahrádce máme jeden veliký, široký, vysoký víc jak 2 metry a stíní nám od jara do podzimu. Nasadili ho předchozí majitelé našeho domku a lze úspěšně přesadit i ten, teď na podzim?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *