Pěstování tabáku

Kouření je nepěkný zlozvyk, který navíc stojí hodně peněz. Nejlepší by bylo samozřejmě s kouřením skoncovat, nicméně není to jednoduché. Pokud to nedokážete, zkuste alespoň výrazně odlehčit své peněžence, a to tak, že začnete pěstovat vlastní tabák. Semena tabáku jsou lehce k dostání.

Pěstování tabáku

Pěstovat tabák není nic složitého. Tabák není náročný na půdu, postačí mu normální, lehčí a neutrální půda, která musí být ale dobře zrytá. V našich podmínkách se dá pěstovat tabák selský, který je méně náročný jak na pěstování, tak i na místo. A navíc se u něj nemusí odstraňovat květenství. Druhým, u nás pěstovaným tabákem, je tabák viržinský. Svým vzrůstem je mohutnější, má větší nároky na místo a teplo, a vyžaduje vyštipování květenství. Oba druhy mají společné zpracování, tedy sušení listů. Listy se mohou, pro lepší chuť, fermentovat.

Jak vyset tabák

Na vysetí tabáku je ideální čas od měsíce února až do dubna. Na výsev si připravte hlubší, pokud možno průhledné, plastové misky, kam nasypete substrát pro zeleninu či květiny. Takovým substrátem semenáčkům zajistíte dostatek živin. Semena tabáku dávejte od sebe alespoň 2 až 3 cm, protože rostlinky, než je budete přepichovat, potřebují dostatek místa. Výsev nezapomeňte provlhčit. Přes misky přetáhněte fólii, do které udělejte několik malých otvorů pro odvětrávání. Misky umístěte na světlo a zajistěte pokojovou teplotu. Pokud se vám fólie rosí, znovu již nemusíte zalévat. Po dvou týdnech se dočkáte vyklíčení semen. Poté, co rostlinka dosáhne výšky zhruba pět centimetrů a objeví se na nich alespoň tři lístky, je můžete přepíchat do květináčů. Ideální by bylo, kdybyste je umístili do skleníku nebo pařeniště. Pokud nemáte tuto možnost, nechte je až do výsadby doma.

Přesazení na pole

Selský tabák vysaďte ve vzdálenost půl metru, viržinský minimálně na osmdesát centimetrů od sebe. Rostliny zpočátku zalévejte. Dešťová voda je nejlepší, protože rostliny jsou citlivé na chlór. Starší rostliny vydrží i suché období, ale při velkých vedrech je potřeba je zalít. Rostliny rostou rychle. Selský tabák dorůstá až 2,5 m, viržinský 2 m. Tabák kvete od července do září. Sklízet tabák začněte, jakmile začnou odspodu žloutnout listy. U viržinského tabáku je navíc nutné sklidit ho do tří týdnů po odstranění květenství. Listy svažte do volných svazků a sušte v temné větrané místnosti zhruba 2 až 3 měsíce. Usušené listy mají světlou barvu a jsou voňavé. Na ubalení cigaret použijte tabákové listy, dýmkový tabák připravíte jako hrubší řezanku.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.