Švestky

Jaké jsou nejznámější odrůdy švestek

Pěstování švestek je velmi oblíbené nejen na Moravě. Úspěch představuje logicky skvělá bohatá úroda. Spousty krásných sladkých modrých plodů ale závisí především na několika následujících faktorech. Jedná se o rezistenci vůči chorobám, množství výnosu, době dozrávání a dalších důležitých aspektech. My se pokusíme na některé základní odrůdy švestek upozornit, přičemž se rozhodně vyplatí vybrat si přesně takovou, která bude korespondovat s umístěním vašeho sadu a také s případnou frekvencí péče.

Sloupovitá odrůda

Tyto švestky jsou typické především velmi úzkými tvary koruny, nicméně strom vypadá poměrně kompaktně. Tmavé červené plody mohou dosahovat hmotnosti pohybující se okolo 40 g. Vyznačuje se vysokým výnosem. Výborné jsou pro sušení.

Vytrvalá odrůda Ariadne

Mezi velmi vytrvalé odrůdy se řadí Ariadne. Její plody mají hmotnost pohybující se okolo 30 g. Mají červenou barvu a také maximálně šťavnatou vlákninu.

Mrazuodolný Cestovatel

Vynikající rezistenci vůči mrazu má odrůda Cestovatel. Mimo jiné je typická také vysoce šťavnatou dření, která má oranžový nádech. Hmotnost tohoto druhu ovoce činí zhruba 27 g.

Mrazu odolá i Scythian Gold

Zajímavou volbou je mimo jiné také Scythian Gold mající plody o celkové hmotnosti 35 g. Vyznačuje se sytě žlutou dužninou, která je sladká a šťavnatá, což se hodí pro různé recepty. Mimo jiné ji lze poznat již pouze podle vůně. Typická je i vysokou produkcí plodů a rezistencí vůči mrazu.

Velké plody Cleopatry

Švestka s pozdním zráním je také Cleopatra. Typická je zimní otužilostí. Velké plody mohou mít až celkem hmotnost 37 g. Barva plodu je tmavě fialová. Červené maso dužniny je typické velmi výraznou chutí.

Chcete se dozvědět více o odrůdách švestek na slivovici? Podívejte se na článek, které jsme zveřejnili zde.

Sdílet

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *