Rosnatka

Jaká je na pěstování rosnatka

Máte rádi masožravky? Pak vás zcela jistě zaujme také rosnatka označovaná jako drozera. Jedná se o květinu mající svůj původ v jižní Africe, Austrálii a Novém Zélandu. Typická je především svou charakteristickou horní částí, kde se nachází chapadlovité chloupky, které ve své špici navíc obsahují silně lepkavou látku, díky níž rostlina pohodlně zachytí drobný létající hmyz. Samotná růžice je složena s listů červené barvy. Typická je také krásnými bílými nebo červenými květy. Ty je ale většinou zapotřebí odstranit, jelikož dokážou rostlinu maximálně vysílit.

Základní požadavky na pěstování

Z hlavních požadavků na pěstování bychom u rosnatky měli začít dostatečným množstvím světla. Pokud bude v tmavém prostředí, nedokáže přežít. Ideální je umělé nasvícení přímo do prostoru, kde roste. Dále je třeba dodržovat i teplotu, která by se měla pohybovat kolem 20 stupňů Celsia. Minimum snese okolo 5 stupňů. Takto nízkým teplotám ji ale nedoporučujeme v žádném případě vystavovat. Zalévat je třeba rosnatky odstátou, případně destilovanou vodou. Tvrdá voda je může dokonale zničit. V zimě zálivku omezte na minimum.

Kvetení a další charakteristika

Co se týká nasazování do květu, tak to probíhá na jaře. Barvy jsou buď bílé, nebo červené. Záleží na konkrétním kultivaru rosnatky. Jestliže je o rostlinu správně pečováno, můžete se z její krásy těšit klidně i několik let. Volit je pro ni zapotřebí hlinitopísčitý substrát. Jediné, čeho je třeba se vyvarovat, je přespřílišné množství vápníku, jenž je případně obsažen ve vodě. Na to jsme už ale upozorňovali. Vyvarujte se hnojení, bylo by kontraproduktivní.

Přesazování jako nezbytnost

U rosnatky je třeba počítat také s pravidelným přesazováním rostliny. Proběhnout by mělo jednou za 2 až 3 roky. Zemina je optimální v provedení směsi písku a kvalitní rašeliny. Na letnění jsou tyto rostliny nevhodné, proto je lepší se mu vyhnout. V nevětraném stanovišti se můžete při pěstování setkat s plísněmi.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *