Co takhle mít doma kozu

Koza

Klidně můžete mít doma i kozu a nezkonzumuje vám ani moc trávy. Proměna dřeva na zahradní dekoraci v podobě kozy, která může doplnit vaši zahradu, dvorek či selské stavení, je možná i na zakázku. Zahradní dekorace mohou být různé a každý předmět má také svůj příběh. A je tomu tak i s každou zahradní dřevěnou sochou. A ten váš nejlepší příběh bude mít právě ta vaše dekorace na zahradu, kterou si vyrobíte vlastními silami.

Dřevěné sochy

Vyřežte si kozu

Dřevěná koza, kterou jsem vyrobil na míru z dubového dřeva, byla udělána tak, aby obstála před povětrnostními vlivy, deštěm, mrazem i houbovými chorobami. Dub je jedna nejvhodnějších českých dřevin na výrobu venkovní dřevěné dekorace. Dub je ale zároveň jedna z nejtvrdších dřevin a nejhůře se také opracovává. Tvrdá práce ale nese své ovoce a to je vyváženo tou nejdelší trvanlivostí dřeva na vaší zahradě. Dřevěné sochy z dubového dřeva dlouho vydrží.

Nevím, zda si dovede někdo představit, kolik úsilí a potu je za vznikem zahradní dekorace. Dubové klády určené výrobě zahradní dekorace jsou tak těžké, že s nimi opravdu samotný člověk vůbec nemá šanci pohnout. Pro tuto manipulaci musíte mít různou techniku a i tak to není vůbec jednoduchá věc. Spousta dřeva pak skončí v podobě odřezků, hoblin a třísek.

Dřevěné sochy

Zapojení fantazie a kreativity

Než začnete vyrábět dřevěné zahradní sochy, je třeba zapojit svou fantazii, kreativitu a maximální představivost. Pokud vám leží na zahradě dubová kláda, můžete si z ní zkusit vyřezat nějakou pěknou zahradní dekoraci. Hned samotné kreslení hrubých obrysů na vybranou kládu je dost obtížné. Stejně tak vůbec není jednoduché umět správně použít motorovou pilu. Jestliže máte doma Hobby motorovou pilu, na vyřezávání zapomeňte, ty se vůbec nedají na řezbu použít.

Při vyřezávání zahradní sochy musíte dělat krátké a jemné řezy. Motor vaší motorové pily tak stále bude běžet na malý výkon, bude se málo mazat olejem a snadno se také zadře. Velké starosti budete mít také opravdu s obrovskou náloží zbylého dřeva, hoblin i třísek a nepořádku. Když se řežou dřevěné sochy, létají i třísky. Zahradní sochy nemusí být ani ve výsledku snažení podobné vašim představám či předlohám. Je těžké z masivního kusu dřeva přesně dostat to, co jste chtěli. Zahradní dekoraci vám ale velmi rád vyrobím a může to být třeba právě koza.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.