Jak zvýšit sladkost rajčat? Možností je více

Rajčata

Už se těšíte na krásná červená rajčata přímo ze zahrádky? Někteří z nás už možná ve sklenících něco málo sklízí, jinak ale čekáme. Plody jsou zatím zelené, nicméně nebude trvat dlouho a zčervenají. Dostanou pochopitelně také fantastickou chuť. Ne vždy se ovšem podaří vypěstovat rajčata, která by byla dokonale sladká. Plody musí obsahovat dostatek fruktózy a glukózy. Tyto cukry by v rajčatech měly být zastoupeny zhruba v 50 % objemu všech pevných látek. Co vlastně ovlivňuje sladkost rajčat a jakými způsoby ji zvýšit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Na sladkost plodů má vliv hodně aspektů

Co všechno dokáže ovlivnit sladkost rajčat? Jedná se hned o několik důležitých faktorů. Konkrétně jde o:

  • správnou odrůdu rajčat,
  • dostatečné množství slunečního světla,
  • ideální frekvenci zalévání rostlin,
  • míru kolísání teplot v průběhu růstu,
  • výši kyselosti podkladu.

RajčataRajčata: Foto Pixabay

Jak zvýšit sladkost rajčat organickým způsobem?

Ideální je zvýšit sladkost rajčat přírodním způsobem. My máme dvě alternativy.

Dřevěný popel 

Výbornou volbu představuje především dřevěný popel. Právě v něm je obsaženo hned několik látek, které rajčatům dokážou pomoct. Jedná se hlavně o:

  • hořčík,
  • vápník
  • a draslík.

Pokud zalijete zhruba 1 kg popela vodou, necháte směs odstátá a použijete ji na rajčata jako zálivku, výsledky by se měly dostavit.

Využití kopřiv

Najít kopřivy není problém, rostou takřka všude. Ideální je kopřivy nasbírat, nastříhat a smíchat s vodou v poměru 1:2. Několik dní necháte směs odstát a poté mícháte 1 litr směsi s 5 litry vody. Hnojivo určitě vonět nebude, nicméně dokáže pomoct.

KopřivyKopřivy: Foto Pixabay

 

Co radily naše babičky?

Hodně oblíbený byl třeba roztok složený z jódu, mléka a vody. Někde se k rajčatům dokonce přidávaly rybí kosti. Jestliže se budete prodírat radami našich babiček, možná narazíte i na kávová zrna, jež dodávala rajčatům dostatek živin. Jinak se rajčatům pomáhalo i jedlou sodou.  

Zdroje info: Autor, izahradkar.cz, instory.cz

Rajčata: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.