Patří vlasy do kompostu? Ano! Zde je způsob, jak na to!

Půda

Kompostování je skvělým způsobem, jak využít zbytky z kuchyně a získat tak zdarma cennou látku, která obohatí vaši půdu o potřebné živiny. Existuje řada ingrediencí, které do kompostu dát můžete, stejně jako ty, které se do kompostu nehodí. Vlasy jsou vhodným materiálem do kompostu, protože jsou organického původu. Rozloží se na své nejzákladnější složky, čímž obohacují kompost. Jejich přínosem je zejména to, že mohou pomoci zadržet vodu v písčité půdě. Té jílovité zase dodáte drenáž, čímž zlepšíte její propustnost.

Zelený a hnědý materiál

Pro dosažení kompostu správné struktury je zapotřebí vrstvit hnědý a zelený materiál ve vhodném poměru. Chemikálie v každém typu materiálu se spojí, aby vše rozložily do jedné hnědé hmoty naplněné živinami. Vlasy patří mezi zelené složky, stejně jako rostlinné zbytky z kuchyně, vytrhaný plevel (bez semínek), posečená tráva aj. Do této skupiny patří v podstatě veškerý organický materiál, který nevyschl a není z vnitřku zvířat. Do kompostu přidávají zejména dusík. Mezi hnědé složky patří suché listy, kartonové krabice, nasekané noviny či dřevnaté části rostlin. Jsou zdrojem uhlíku.

Kompost

Foto: Pixabay

Vlasy a chlupy

Do kompostu je tedy možné přidat nejenom lidské vlasy, ale také zvířecí chlupy. Pokud máte doma psa nebo kočku, víte, kolik jich pouští. Pokud ale přece jen máte vlasů málo, můžete se zeptat u kadeřníka nebo někoho, kdo je majitelem domácích zvířat. Dlouhé vlasy můžete nastříhat na menší, aby netvořily chuchvalce. Obecně je lepší vlasy v kompostu rozložit do velké plochy. Lépe se tak rozloží.

Aby se kompostu dobře dařilo

Pro co nejrychlejší rozklad je dobré kompost přikrýt, protože to udrží vlhko a teplo v něm. Také kompost pravidelně alespoň jednou za týden promíchejte. Složky se vzájemně promíchají a kyslík se dostane i do vnitřní části kompostu. A kyslík také podporuje rozklad. Vlasy a chlupy se rozkládají asi jeden měsíc.

Zdroje info:

http://www.growbiointensive.org/FAQ/FAQ_CompostingHair.html

https://www.gardeningknowhow.com/composting/ingredients/composting-hair.htm

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!