Jak zbavit ostružiny na džem pecek? Tipy českých hospodyněk

ostružiny

Ostružiny patří mezi ovoce, které je plné cenných látek. Vyniká zejména svou antioxidační činností. Pokud se vám jich urodí příliš mnoho, můžete je zpracovávat na různé produkty. Někdo je miluje i s peckami. Někomu ale mohou pecky ve výsledném produktu vadit. Pokud bychom ostružiny pasírovali přes sítko, mohlo by to po větším množství vést k velké bolesti rukou. Existuje ještě jiná možnost? Naštěstí ano!

Ostružiny rozmixujte

Snadnější bude, když rostliny před pasírováním rozmixujeme. Lze to udělat na čerstvých i na povařených ostružinách. Propasírovat je přes síto po rozmixování, už není tak náročné. Nebo se dá rozmixovat a přecedit přes čistou utěrku či fáčovinu (či méně hustá látka). Tu je třeba vymačkat, abychom z rozmixovaného ovoce získali maximální množství šťávy.

Ostružiny

Foto: Pixabay

Nástavec na hrnec

V prodeji je speciální nástavec, který se položí na hrnec naplněný vodou. Lehce rozmačkané ovoce s cukrem nebo i bez něj dáte do tohoto nástavce a položíte na hrnec s vodou. Přiklopíte pokličkou a zahříváte na silném plameni. Pára způsobí, že ovoce pustí šťávu, která odteče do sběrné nádoby, kterou pak snadno stočíte pomocí hadičky do nádob. Šťávu můžete vypít jen tak, nebo z ní vyrobíte sirupy či marmelády a džemy. Lze použít na ovoce, jako jsou jahody, ale také náročnější, jako jsou právě ostružiny, rybíz a podobné.

Ostružiny do odšťavňovače

Jednoduchá metoda, která ale nemusí fungovat úplně. Ne všechny odšťavňovače mají totiž potřebnou kvalitu k tomu, aby si poradili se semínky, které je ucpou. V některých bude zapotřebí odšťavněné ovoce odšťavnit ještě jednou (a možná i víckrát). Jedině tak získáte maximum šťávy z ovoce. Pokud máte ovoce k odšťavnění hodně, vyplatí se investovat do šnekového odšťavňovače. Například rybíz se nemusí zbavovat zelených stopek, než z něj získáváte šťávu, a to je výhoda a úspora času.

Pasírovací strojek

Manuální pasírovací strojek je další možností, jak se dá ovoce zbavit pecek. Funguje na větší pecky z meruněk či švestek, ale s pomocí speciální nástavce také na drobná zrníčka obsažená v ostružinách, malinách a dalších.

Zdroje info:

https://www.poradte.cz/nejen-pro-zeny/8586-jak-odstranit-seminka-z-malin-a-ostruzin.html

https://www.igurmet.cz/recepty/ovoce/nejlepsi-ostruzinovy-dzem-8218/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!