Kamélie aneb královny zimních květin: Náročné citlivky lze pěstovat na zahradě

kamélie

Kamélie zkrášlí každý exteriér. Okouzlí svými květy. Přestože u nás jsou považovány za citlivky, tak přesto je lze pěstovat na zahradě. S trochou zahradnického umu je to možné. Poradíme, jak na to.

Kamélie je možné pěstovat ve velké nádobě s vědomím, že vám nedoroste více než do 2 metrů. Rostlina v nádobě je vhodná k letnění, ale celoročním stanovištěm by měl být skleník či zimní zahrada, neboť potřebuje ochránit. Na druhou stranu nesvědčí ani vyšší pokojové teploty. Nicméně je možné pěstování kamélií na zahradě, a to za určitých podmínek.

Podmínky pro pěstování

Kamélie jsou u nás považovány za citlivky, které jsou náročné, ale při správné péči a poskytnutí náležitých podmínek, se odmění nádhernými květy, kterými je celá rostlina doslova obsypaná. Aby se kaméliím ve vaší zahradě dařilo, je třeba zajistit mírně kyselou a dobře propustnou půdu. Neměla by být podmáčená, ani vápenitá, jakožto nesmí ani vyschnout. To by způsobilo pomalý růst a opadání poupat.

Výsadba kamélií na zahradě

Kamélie můžete pěstovat na zahradě, ale je nezbytné, abyste si vybrali vhodný kultivar, tj. mrazuvzdorný a vhodný pro pěstování v našich podmínkách. Některé jsou vyšlechtěny, aby přežily i mrazy až do -18 °C. Jedná se například o kamélii Lavinii Maggi, Black Lace či Nobilissima.

Pokud jste si vybranou kamélii zakoupili nyní na podzim, nechte ji v květináči. Na záhon ji přesaďte na jaře. Rostlina tak bude mít dost času k tomu, aby vám pak zakořenila a zároveň nebude trpět nedostatkem vody. Co se týče poté vhodného místa na zahradě, tak zvolte chráněné před větrem a raději polostín. Rostlina nemá ráda ranní slunce, ale světlo rozhodně potřebuje. Jedná se o rostlinu s mělkými kořeny, tak ji rozhodně neokopávejte, mohli byste ji poškodit.

květina

Foto: Pixabay

Potenciální problémy při pěstování

Kamélii na zahradě chraňte před zimou rounem. Jinak by mohla mít hnědá poupata, což způsobuje mráz, sníh, zejména pokud je pak následuje ranní slunce. Pokud bydlíte v oblasti, kde jsou zimy tužší, tak rostlinu zakryjte na to nejtužší období. V ostatních částech se řiďte podle počasí. Pokud se květy kamélie neotevřou, může být příčinou poškození mrazem.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: Pixabay