Jak zahustit výpek k masu, aby měl opravdu grády

Masové koule s rajskou omáčkou a špagetovou dýní

Pokud chcete vyrobit chutnou a lahodnou omáčku, pak se jednoduše naučte, jak zahustit výpek k masu, aby dal vzniknout něčemu, do čeho budete s radostí namáčet brambory nebo třeba knedlíky.

Výpek je vlastně něco, co vám zbude z pečení masa. Ovšem nemusí se nacházet jen na pekáči . Stejným způsobem je možné využít i zbytky po opékání masa na pánvi.

Zahuštění výpečku potřebuje čas

Aby byl výsledek maximálně chutný, tak rozhodně zahuštění výpeku neuspěchejte. Nejdříve ho nechte trochu vychladnout, a teprve poté se do něj pusťte. Mezitím si připravte rendlík s jíškou. Do něj nalijte polovinu výpeku, dobře prošlehejte a teprve poté dolijte zbytek a znovu prošlehejte.

Hovězí maso

Foto: Pixabay

Výpek lze zahustit i Solamylem

Pokud se vám nechce připravovat jíšku, pak můžete vsadit ještě i na obyčejný Solamyl alias bramborový škrob. Zašlehávejte ho však opatrně. Pokud to přeženete, bude se výsledek podobat spíše gelu než chutné omáčce. Potřebujete poradit další šikovné vychytávky, které by zlepšily vaše vaření? Nechte se inspirovat těmi nejužitečnějšími. Uvidíte, že času na jejich naučení nebudete litovat.

Omáčka z výpeku

Omáčku děláme většinou z výpeku na pánvi. Ke steakům je oblíbená například omáčka ze zeleného pepře.

Omáčka ze zeleného pepře

Ingredience:

  • naložený zelený pepř 2 lžíce
  • máslo 1 lžíce
  • bílé víno 50 ml
  • smetana ke šlehání 200 ml
  • silný hovězí vývar 200 ml
  • hladká mouka 1 lžíce

Z pánve slijeme tuk a uvolníme přípečky. Vložíme máslo, rozehřejeme, přidáme kuličky pepře a osmahneme. Zasypeme moukou a uděláme bledou jíšku. Rozředíme ji vývarem a vínem a povaříme 10 minut. Přidáme smetanu a znovu vaříme 5-10 minut do hustoty omáčky. Dochutíme solí a přeléváme přes steaky.

Zdroje info: https://www.receptyonline.cz/priprava-stavy-nebo-omacky-z-vypeku-na-panvi/, https://www.rodicka.cz/jak-zahustit-vypek/, https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/zahustovani-30000114.html, https://www.womanonly.cz/recept-na-peprovou-omacku-skvele-doplni-veprove-i-hovezi-maso/, + vlastní zkušenosti 🙂

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)