Jak využít padající listí na zahradě? Způsobů je několik

Spadané listí

I když ta pravá sezóna padajícího listí ještě nezačala, už nyní je třeba pomýšlet na to, co s nimi. V zahradě totiž mohou mít další využití. Tradičně s nimi nakládáme jako s odpadky. Padající listí shrabeme na hromadu, naplníme s nimi pytle a hurá do sběrného dvora (do popelnice listy rozhodně nepatří!). Listy jsou ale zdrojem uhlíku, který se nám může v zahradě hodit. A proto mohou mít různé použití.

Jak na padající listí

Pravdou je, že spadané listí může být trnem v oku nejednomu zahradníkovi. Důvodem je to, že z jednoho velkého stromu je listů poměrně hodně. A špatně se rozkládají. Klíčem k jejich úspěšnému využití je tedy listy nejprve rozdrtit. Můžou to zvládnout různé drtičky dřeva. Nenadrcené listy je také možné použít, nicméně počítejte s tím, že ještě na jaře je uvidíte a budete je muset shrabat.

Listy jako mulč

Právě pro mulčování je dobré, když jsou listy nadrceny. Na záhony květin a stromů, které chcete ochránit před mrazem je poté rozprostřete v bohaté vrstvě. Taková vrstva zajistí udržení vlhkosti, kontrolu plevele, ale také regulaci teploty půdy. Poté, co se listy rozloží, poskytnou půdě živiny. Jaká vrstva je nutná? Ideální je pět až sedm a půl centimetru listů. Listy by se neměly přímo dotýkat stonků a kmenů rostlin.

ListFoto: Pixabay

Kompostování listů

Listy jsou organický materiál a jako takové by se mohly stát dobrou složkou do kompostu. Počítáme je za hnědý materiál. Myslete na poměr zelených a hnědých složek! Vrstvu listů proložte stejnou vrstvou zeleného materiálu, jako jsou zbytky ovoce a zeleniny, posekaná tráva nebo rostlinné zbytky a plevel. Jednou za čas kompost otočte, abyste povzbudili jeho rozklad. Do kompostu (i jako mulč) se hodí samozřejmě pouze zdravé listy.

Zásoby na jaro

Možná už vás napadlo, že nyní na podzim je zelených složek málo, kdežto v létě zas máte nedostatek hnědých složek v kompostu. Proto není nic jednoduššího, než si listy nechat na jaro a léto. Listy můžete skladovat v prodyšných pytlích v chladu a suchu až do doby, kdy je budete na jaře potřebovat pro správný poměr kompostu.

Listí na trávník

I zde bude zapotřebí nadrcených listů. Každý týden stačí listy rozdrtit a rozložit na trávníku. Jsou zdrojem uhlíku a draslíku, čímž přispívají k lepšímu stavu trávníku. Jakmile přijde jaro, listy zmizí a živiny se uloží do půdy.

Zdroje info:

https://www.thespruce.com/using-autumn-leaves-in-the-garden-2539787

https://www.jimsmowing.com.au/2017/05/put-autumn-leaves-good-use/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!