Jak využít kompost v zahradě? Správným použitím poskytnete potřebné živiny svým rostlinám

Kompost

Kompost má hned několik výhod: zbavíte se rostlinných zbytků, které vznikají na vaší zahradě i v kuchyni, jedná se o ekologický způsob doplnění živin, který neškodí našemu zdraví a je také levný. Kompost poskytuje rostlinám potřebné živiny, ale především humus. Provzdušňuje půdu, díky čemuž nezadržuje vodu – na což je celá řada rostlin velice citlivá. Chudá a písčitá půda získává díky kompostu lepší strukturu.

Kompost na každou zahradu

Tento organický způsob dodávání živin vzniká hlavně z rostlinného odpadu na naší zahradě. Můžeme sem dát posekanou trávu, spadané listí, řezané květiny, slupky ze zeleniny a malé větvičky. Můžete sem házet také plevel (zahradníci doporučují bez kořenů a semen, abyste si jej nerozšířili po celé zahradě). Extrémně invazivní plevel, jako je například svlačec, do kompostu raději nedáváme vůbec. Pokud máte doma krb na dřevo, můžete popel ze dřeva také přidat do kompostu (dřevěný popel se dá ale využít také sám o sobě). Popel obsahuje velké množství draslíku.

Kompost

Foto: Pixabay

Co do kompostu nepatří?

Zvířecí trus (například kočičí nebo psí) do kompostu rozhodně nepatří. Mohou totiž obsahovat mikroorganismy, které jsou zdraví škodlivé. Vyhněte se také vhazování živočišných produktů, jako jsou zbytky masa, peří, zbylé uzeniny a podobně. Tyto produkty totiž způsobí více škody, než užitku. A mohou způsobit velmi nepříjemný zápach z vaší kompostové hromady.

Urychlení zrání kompostu

Pokud do kompostu přidáváte přísady, které jsou náročné pro zpracování, jako jsou například listy ořešáku, je dobré do kompostu přidat urychlovač („aktivátory“). Také tyto urychlovače mohou obsahovat další živiny, kterými kompost obohatí. Navíc aktivují biologický život na hromadě.

Jak používat kompost

Kompost můžete používat v zahradě po celý rok, což je jeho obrovská výhoda oproti hnoji. Můžete jej použít na jakékoli rostliny: ovocné, zeleninové i bylinkové, vhodný je také pro trávník. Dva až tři roky starý kompost, tedy ten, který je dobře vyzrálý, je možné použít také do děr před tím, než do nich vysadíte stromy. Trávníku přidáváme kompost jednou za rok tak, že jej rozhodíme po jeho povrchu – a to buď na konci podzimu, nebo brzy na jaře.

Zdroj: https://www.ziemovit.pl/poradnik/wykorzystanie-kompostu-w-ogrodzie

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!