Levandulová limonáda: Jak na její výrobu

Levandulová limonáda

Levandule je bylinka velice příjemné vůně, kterou považujeme za jeden z nejlepších odpuzovačů roztočů ze skříně. Využíváme ji v čerstvé i sušené podobě, jako dekoraci nebo i pro její léčivé účinky. V poslední době jsou velice oblíbené také recepty z levandule. Populární je například levandulová limonáda, kterou jste si letos v létě mohli dopřát v některých restauracích. Zde za ni zaplatíte poměrně vysokou částku. Vyrobit si ji můžete ale i doma – s minimálními náklady.

Připravte si nálev

Klidně den dopředu si můžete připravit nálev z levandule tak, že jednu polévkovou lžíci sušené levandule zalijeme jedním šálkem horké vody. Její teplota by měla být ideálně okolo 85 °C. Takto nechte luhovat přikryté až do zchladnutí. Poté sceďte přes jemné plátýnko. Pokud máte k dispozici levandulový sirup, můžete jej použít místo nálevu, usnadníte si tak práci. Pro přípravu níže uvedeného množství budete používat 2 až 4 čajové lžičky tohoto sirupu.

Levandule

Foto: Pixabay

Příprava limonády

Do velkého džbánu nalijte 3 šálky ledové vody a nálev nebo případně levandulový sirup. Přidejte 5 tenkých plátků zázvoru, 1 citron nakrájený na tenké plátky a pár snítek máty. Pořádně promíchejte a přidejte několik kostek ledu. Můžete ihned podávat. Množství nálevu nebo sirupu v receptu můžete samozřejmě upravovat podle chuti.

Drobná vylepšení

Tento základní recept můžete vylepšit několika jednoduchými zásahy. Do konečného produktu můžete na ozdobu přidat také několik levandulových snítků. Může to být sušená nebo i čerstvá levandule, podle sezóny. Vodu, kterou do džbánu doléváte, může být také perlivá – záleží na vašich preferencích. Místo kostek ledu můžete použít nějaké zmrazené ovoce: například maliny, jahody nebo borůvky. Kromě plátků citronu můžete použít pouze citronovou šťávu.

Zdroj: https://www.lawendowylad.pl/post/lemoniada-lawendowa

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!