Jak vypeckovat ovoce snadno a rychle? Tipy od šéfkuchaře

Švestky

Broskve, švestky, nektarinky či meruňky: to všechno je ovoce, které je třeba v některých receptech vypeckovat. Pokud je ovoce ještě pevné, tak to půjde velmi snadno. Jednoduše ovoce rozpůlíte a pecku vyjmete. Problém nastává tehdy, když už je ovoce měkké. V takovém případě si můžete v kuchyni udělat nepořádek, nemluvě o zbytečné ztrátě šťávy a plýtvání. Vždy je dobré před začátkem vypeckovávání ovoce pořádně omýt. Pak už postupujte v závislosti na druhu ovoce.

Jak na meruňky?

Vezměte si zoubkovaný nůž a tím veďte řez tam, kde je typický záhyb meruněk. Díky tomu, že je nůž zubatý, předejdete předčasnému otupení klasického nože při kontaktu s peckou. Ovoce točíte podél osy, až je rozpůlíte na dvě části. Vyjměte pecku. Pokud ovoce příliš teče, můžete toto celé provádět nad hrncem nebo miskou a zachytávat tak odkapávající šťávu. Tu pak můžete přidat podle potřeby do svého receptu.

Broskev

Foto: Pixabay

Poraďte si se švestkami!

Některé švestky vypeckujete snadno, jiné ne. Pecka v nich drží pevně. Poradíte si podobným způsobem jako u meruněk. Ovoce můžete taktéž krájet nad nějakou nádobou, abyste zachytili unikající šťávu. Nožem proveďte řez kolem dokola. Poté každou polovinu pecku uchopte jednou rukou a pootočte opačným směrem (jednu polovinu točíte dopředu, druhou dozadu). Díky tomu rozdělíte švestku na dvě poloviny. Pecku v jedné z polovin pak jemně odkrojte nožem. Snažte se na ovoce co nejméně tlačit, abyste zachovali co nejvíce dužiny.

Nektarinky? Žádný problém!

Zralé nektarinky také vypeckujete. Opět veďte řez kolem dokola pecky a poté oběma polovinami jemně otáčejte. Vezměte tu polovinu, v níž zůstala pecka. Podélně ji rozřízněte uprostřed. Obě části jemně vypáčte od sebe. Zůstane vám čtvrt ovoce s peckou. A tu už teď jednoduše vykrojíte. Stejným způsobem můžete vypeckovat také nepoddajné švestky.

Zdroje info:

https://www.finecooking.com/article/how-to-pit-and-slice-stone-fruits

https://food-hacks.wonderhowto.com/how-to/pit-apricots-plums-nectarines-other-stone-fruits-like-chef-0156873/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!