Vyplatí se trávníkový koberec

Trávníkový, neboli travní koberec je jednou z vymožeností současné doby a mnohé domácnosti jej volí jako skvělou alternativu klasickému trávníku, který roste poměrně pomalu s nejistým výsledkem. Tento typ trávníku se zcela jistě vyplatí v místech, která potřebujete rychle opatřit zelení a mít opravdu krásný pažit se vším všudy. Typické jsou hlavně předzahrádky, oblasti okolo terasy a posezení a další inkriminovaném místě. Soustřeďme se tedy na některé důležité aspekty, které se trávníkového koberce týkají.

Co je trávníkový koberec a kde se aplikuje

Travní koberec je v podstatě předpěstovaným trávníkem, který se aplikuje přímo na místo. Předpěstován je v zahradnictvích a speciálních firmách. Tam je také navinut do rolí, jež se pak rozprostírají na místech určení. Trávníkové koberce se nejčastěji používají na místech, kde hrozí vysoká eroze anebo tam, kde je třeba rychle zazelenit hlinitou plochu. Pokládkou takovéhoto trávníku ušetříte zhruba 8 měsíců času růstu klasického trávníku.

Hlavní výhody travních koberců

Travní koberce jsou schopny nabídnout celu řadu výhod. Rozhodně není od věci se na tyto nesporné plusy soustředit a ukázat si je podrobněji v následujících odrážkách. V čem jsou tedy kobercové trávníky výhodné?

–          jsou připraveny během několika málo hodin

–          používat jej můžete fakticky ihned

–          stejnoměrný povrch trávníku

–          riziko koupě nevhodného osiva je vyloučeno

–          okamžitá protierozní ochrana

–          rezistence vůči plevelům

Kdy položit trávníkový koberec

Pokládka trávníkového koberce je ryze individuální. Obecně platí, že by teploty měly přesahovat bod mrazu. Pokládá se od dubna do října. Pokládka svépomocí je hodně náročná.  Ostatně role váží ve svinutém stavu 25-30 kg na m2. I proto je vhodné vše svěřit odborné firmě, která se o vše okolo položení postará.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.