Jak rostliny ovlivňují interiér

Rostliny

Živé rostliny se odpradávna staly nedílnou součástí lidského života. Pěstují se pro komerční účely a mnoho lidí je má jako formu koníčku nebo jim slouží k relaxaci. Rostliny pěstujeme pro větší pohodlí, estetický dojem, je příjemné vedle nich trávit čas. Historie pěstování pokojových rostlin začíná ve starověké Číně, a to před 5 tisíci letypřed 5 tisíci lety. O původu evropského zahradnictví vyprávějí vykopávky archeologů, kteří zjistili, že i před tisíci lety se lidé v antickém Řecku zabývali květinami.

V dávných dobách bylo pěstování rostlin považováno za jedinečnou dovednost. Později se tento sektor stal ziskovým, protože si státy mezi sebou vyměňovaly zkušenosti a peníze prostřednictvím pěstování a dovozu nových rostlin.

Pěstování rostlin je velký koníček

Dnes je pěstování rostlin nebo zahradničení považováno spíše za koníček. Člověk poznává sám sebe a své zájmy prostřednictvím rostlin, uklidňují ho a vždy dělá užitečnou práci. Pro někoho je koníčkem četba knih nebo vyšívání, pro jiného využití free spinyfree spiny v hracích automatech a pro dalšího pěstování pokojových rostlin.

Získávání, pěstování a péče o rostlinu – to vše má svá pravidla. Živá rostlina je zcela závislá na tom, jak s ní člověk zachází. Pokud jsou všechny postupy prováděny efektivně a včas, pak díky své péči člověk obdrží krásnou, zdravou a plnohodnotnou rostlinu.

Rostliny pomáhají zmírňovat stres a zlepšují spánek

Čím více rostlin v místnosti, tím více kyslíku produkují, a to má pozitivní vliv na lidský život. Nejen, že při pěstování květin je člověk vytržen z každodenního shonu a vyčistí si hlavu, přispívá to i k jeho uzdravení. Fotosyntéza, za kterou odpovídají živé rostliny, je zásadní v procesu zpracování oxidu uhličitého. Proto čím více rostlin v místnosti, tím lépe se člověk cítí.

Od nespavosti pomáhají nejen uvařené bylinné přípravky, ale i samotné živé rostliny. Přispívají k čistšímu vzduchu, příjemnému prostředí a umožňují člověku i s nejsložitějšími poruchami spánku lépe a déle spát.

Rostliny zvyšují produktivitu

Kromě krásného a neobvyklého interiéru pomáhají živé rostliny zvyšovat lidskou produktivitu. Moderní člověk žije a pracuje v atmosféře plné nepřirozených a někdy nebezpečných předmětů. Proto se živé rostliny často používají v kancelářích, podnicích a dokonce i v domácnostech v České republice.

Od doby karantény spousta pracovníků přešla na domácí práci na dálku. Přestali chodit a jezdit po parcích a obohacovat se kyslíkem. Jeho doplňování je právě možné díky pěstování domácích rostlin. Jsou nejen příjemné na pohled, ale také zvyšují pracovní schopnosti. Nejčastěji v kancelářích či pracovních zónách uvidíte:

  • vavřín;
  • spathiphyllum;
  • Zamioculcas;
  • chlorofyt;
  • myrtu atd.

Rostliny na pracovišti obohacují vzduch, snižují stres a únavu.

Rostliny mají pozitivní vliv na zdraví a imunitu

Odborníci opakovaně prokázaliOdborníci opakovaně prokázali, že živé rostliny (až na vzácné výjimky) blahodárně působí na lidské zdraví. Abyste věděli, které rostliny je nejlepší pěstovat a vytěžit z nich maximum, je důležité seznámit se s výzkumy vědců. Hlavní pozitivní schopností rostliny je čištění vzduchu. K tomu se hodí například aloe, dracaena, sansevieria, pelargónie.

I k vaření piva se používá mnoho rostlin. V tomto případě mají dobrý vliv na lidské zdraví prostřednictvím jeho vnitřních procesů. Rostlina má pozitivní a rychlý vliv na lidské zdraví pouze v případě, že člověk nemá žádné kontraindikace (alergie) na konkrétní živou květinu nebo zeleň.

RostlinyFoto: Pixabay

Rostliny dělají pokoje útulnějšími

Protože člověk vnímá vše vizuálně, běžná koncentrace rostlin v domě dělá místnost útulnou a zajímavou. Moderní okrasné rostliny se hodí do každého interiéru. Rozumným umístěním rostlin do místností člověk získá pohodlnější, svěží a zajímavější pokoj.

Pokoje vybavené rostlinami jsou útulnější, protože dělají místnost světlejší (květiny a listy). Také vzduch v takových místnostech se stává svěžejším a příjemnějším. S květinami v domě se také udržuje relativně správná vlhkost a to vše má dobrý vliv na domácí interiér.

Chcete-li získat maximální užitek a potěšení z živé rostliny, musí být správně pěstována. To zvládne nejen odborník, ale i obyčejný člověk. Je ale důležité vybrat správnou rostlinu do interiéru, aby se stala užitečnou, přinesla maximální pohodlí a proměnila vzhled místnosti.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.