Jak usnadnit zakořenění plazivých ostružiníků

Ostružiník

Pěstujete plazivý ostružiník? Pokud ano, rozhodně se snažíte o co nejhustší porost, který vede pochopitelně k vyšší úrodě. Plazivé ostružiníky se vyznačují mnohými specifiky pěstování a samozřejmě také konkrétním způsobem množení. Jedná se o takzvané hřížení, kdy je možné nechat ostružiníky zakořenit na vrcholcích jejich výhonů. My se v následujících řádcích zaměříme nejprve na pěstování plazivých ostružiníků poněkud obecněji a následně se budeme věnovat právě hřížení.

Vhodné stanoviště jako základ

Stanoviště pro ostružiny by mělo být jednak prosluněné a jednak také vzdušné. Dbejte také na správný podklad. Půda musí být propustná. Ostružiny dokážou růst také i na sušších místech, případně na kamenitém podkladu. Nevhodné jsou přemokřené a jílovité půdy. Co se týká výsadby, tak je podobná jako u maliníků. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami bývá okolo 2 až 3 m. Optimální je pěstování na opoře.

Ostružiník

Starání se o ostružiník

Důležitá je především zálivka, a to zejména po výsadbě. Dokud ostružiník nezakoření, je nezbytné ho hodně zalévat. Stejně tak je třeba činit i při hodně suchých dnech. K řezu je třeba přikročit na jaře. Nejsilnější pruty se zkrátí o čtvrtinu. V dalších letech je zapotřebí pravidelně odstraňovat odumřelé letorosty. Stávající se zkracují individuálně od 2 do 4 m, boční výhony zhruba na délku 3 oček. Na zimu se rostliny chrání nastýlkou ze slámy nebo chvojí.

Zakořenění ostružiníku

Jak řešit hřížení

Vcelku jednoduchým způsobem. Jde nám prakticky o to, aby ostružiník zakořenil svým vrcholovým výhonem na jiném místě. Vybraný prut ostružiníku je zapotřebí pořádně ohnout a jeho vrcholek přivázat k tyčce, kterou jsme ukotvili k zemi. Vrcholek přivážete provázkem cca 20 cm pod vrcholem. Přímo tento prostor je poté zapotřebí opatřit přibližně 10 cm vysokou malou kupkou směsi rašeliny a standardní hlíny. Poté už stačí jen pravidelně zalévat a počítejte s tím, že se vám objeví nový výhon, z něhož vyroste další velká rostlina.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.