Jak na pěstování aloe vera?

Aloe vera je zázračná bylinka. Využít ji můžete v kuchyni na přípravu smoothie, významnější je ale její léčivé použití. Použít ji můžete vnitřně v případě zažívacích obtíží, jako je zácpa, průjem atd. Pokud naopak trpíte kožními problémy, alergiemi a podrážděními, použijte aloe vera zevně. Z této rostliny se používá její gel, který je nejúčinnější, když je čerstvý. Proto je dobré pěstovat si vlastní aloe vera.

Účinky aloe vera

Aloe vera obsahuje řadu látek prospěšných pro lidský organismus. Jedná se o antioxidanty, minerály a vitamíny, které poskytují rostlině její léčivé účinky. Aloe vera můžete použít při jakémkoli podráždění kůže, včetně toho, které je způsobené kousnutím hmyzu. Avšak aloe vera se používá také vnitřně, například na pálení žáhy nebo pro podporu imunitního systému. Ale totiž čistí střeva, takže podporuje imunitní systém.

Pěstování aloe vera

Samotné pěstování aloe vera není náročné, protože rostlina má svůj původ v poušti. Kromě toho je tato sukulentní rostlina také velice atraktivní a v řadě domácností plní dekorační funkci. Rostlinu můžete vypěstovat ze semínka nebo z řízků. V květinářstvích či zahrádkářství můžete sehnat i již vyrostlou rostlinku. Ze semen začněte pěstovat na jaře, kdy teploty dosahují minimálně 20 °C. Řízky se naopak rostlina šíří až v létě. Výhony nechte dva dny zaschnout a poté vysaďte.

Základní podmínky pro pěstování

Jako pouštní rostlina má aloe vera ráda dobře odvodnitelnou půdu. Zvolte substrát pro sukulenty, nebo svou půdu doplňte pískem. Vytvořit si můžete speciální půdní směs, a to tak, že smícháte ve stejných poměrech kompost, listovou zeminu a písek. Čas od času přidejte minerální hnojivo. Vyberte pro svou rostlinku místo, kde bude mít dostatek slunečního záření, které miluje. Nevystavujte rostlinu teplotám nižším, než je 5 °C a průvanu. Rostlinu nemusíte příliš zalévat, protože je zvyklá na sucho. V zimě zalévejte jen jednou za měsíc, jinak jednou týdně.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!