Jaké rostliny vysadit do svahu? Potěší vás dřeviny a půdopokryvné květiny

floxy

Máte na své zahradě nevyužité místo, které je ale bohužel ve svahu? Není však třeba i takové místo nechat ležet ladem. Lze ho totiž velmi esteticky a příjemně osázet krásnými rostlinami nebo dřevinami. Navíc díky dobře zvoleným rostlinám zabráníte sesuvu půdy a docílíte jeho zpevnění.

Rostliny, které pokryjí půdu

Do svahu doporučujeme vysázet takové půdopokryvné rostliny, které jsou schopné se rychle rozrůstat. Navíc by neměly být tolik náročné na živiny. Velkou výhodou takových rostlin bude, že díky svým kořenům umí zpevnit svah. Mezi takové patří například barvínek menší, který se často používá jako náhrada za trávník. Je mrazuvzdorný a od května do září vás může těšit půvabnými růžovými, fialovými nebo bílými květy. Daří se mu na slunci, ve stínu i polostínu – je tedy poměrně nenáročný. Mezi další patří také brslen Fortuneův, který se řadí mezi stálezelené keříky ideální pro zpevnění svahu nebo pokrytí půdy. Umístit jej můžete do polostínu i na slunce. Má však rád propustnou a vlhkou půdu.

Barvínek menší
Foto: Pixabay

Vhodné dřeviny

Dřevin vhodných do svahu, je poměrně hodně. Mezi ně patří například plazivý jalovec chvojka, který preferuje humózní a kyselou půdu. Co se týká umístění, má rád slunce, ale také polostín. Vhodné bude půdu udržovat vlhkou, takže je určitě dobré jej zalévat. Mezi další patří půdopokryvné růže či přísavník tříprstý, který se dokáže hojně rozrůstat. Dále také tavolník, který má rád slunné místo a kvalitní půdu, je také mrazuvzdorný. Čím více bude kvalitní, tím více vás odmění půvabnými květy. 

I krásný pámelník Chenaultův může zdobit svah. Jedná se o poléhavý keř s plazivými kořeny, které zpevní svah a je nenáročný na půdu. Jeho výška může dosahovat jednoho metru, ale nejčastěji dorůstá do 50 centimetrů. Vyhovuje mu slunné, ale i polostinné místo a rád vás odmění zvonkovitými květy.     

Floxy
Foto: Pixabay

Krásné trvalky ve svahu

S vysazováním trvalek do svahu, je třeba mít na paměti, že byste je měli zvolit spíš jako doplňkové rostliny, nikoli na zpevnění svahu. Mají slabý kořenový systém, ale estetickou hodnotu zvýší na maximum. Například takové kakosty – existuje však mnoho druhů, kterým vyhovuje plné slunce, ale i polostín a svěží půda. Před koupením se určitě ujistěte, jaké jste si pořídili. Většinou se však hodí pod jehličnany, kde umí nahrazovat trávník. Mezi další patří denivky, zvonky, čechravy, floxy a jiné.  

Zdroj: https://www.homeincube.cz/vysadit-svahu-zahrade-abyste-se-nej-nemuseli-prilis-starat/, https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/rostliny-vhodne-do-vysadeb-ve-svahu/, https://www.denik.cz/zahrada/kakosty-promeni-zahradku-v-rozkvetly-sad-na-pestovani-nejsou-narocne-20190610.html

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)