Jak uchovat hrozny na zimu? Zkuste chutný sirup

Hrozny révy vinné

S úrodou hroznů to v některých oblastech letos není nijak slavné, jinde však doslova přetékají z větví. A co si počít, pokud si chcete jejich perfektní chuť uchovat i na zimu? Máme pro vás šikovný recept na sirup z hroznů, který zvládne i úplný začátečník.

Vcelku nezáleží na tom, kolik ovoce k dispozici máte. Záleží totiž jen na množství šťávy, která se vám z nich povede získat. Teprve podle tohoto množství se rozhodnete, kolik dalších ingrediencí použijete.

Šťávu z hroznů připravíte jen ze tří ingrediencí

Nejdůležitější je výběr těch správných hroznů. Vybírejte ty dobře vyzrálé, které obsahují hodně cukru. Dobře je operte a omyjte, vyřaďte všechny poškozené, nemocné nebo jinak „podezřelé“ kuličky. Samozřejmě je také oddělte od stopek. Podrťte je a nechte několik hodin v chladu uležet. Během této doby pustí šťávu. Tu dobře přeceďte, nejlépe přes jemné plátýnko, ovšem pomoci si můžete i lisem na ovoce.

Foto: Pixabay

Získanou šťávu přelijte do odměrky a zjistěte její objem. Od něj se totiž bude odvíjet cokoliv dalšího. Všeobecně platí, že na jeden litr hroznové šťávy budete potřebovat asi 1,5 kg cukru a 6-8 gramů kyseliny citronové. Tu určitě ničím nenahrazujte, neručíme potom za výsledek.

Kyselinu rozpusťte na lžíci šťávy a vmíchejte do zbylého množství. Pomaluje vše zahřejte a přisypte cukr a míchejte, dokud se kompletně nerozpustí. Přitom však hlídejte i teplotu, neměla by přesáhnout 85 °C. V opačném případě byste se připravili o spoustu chuti, vůně i vitamínů. Od dosažení této teploty vařte další tři minuty. Poté ještě horký sirup přelijete do připravených sklenic a dobře zavíčkujte. Otočte dnes vzhůru a nechte vychladnout.

Sázka na bylinky

Základní recept na sirup si můžete ozvláštnit také bylinkami. Přidejte na závěr několik snítek máty, meduňky nebo třeba levandule. Příjemně sirup ovoní a dodají mu i zajímavé chuťové podtóny.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)