Jak uchovat dýni v perfektní kondici po dlouhé měsíce

Tak se vám na zahrádce urodilo do oranžova? A marně si teď lámete hlavu, jak své rodině celé to dýňové nadělení neznechutit nadlouho odpředu? Poradíme vám, jak uchovat dýně „na horší časy.“ A to buď ve sklepě, nebo v mrazáku.

Dýně v sobě ukrývají spoustu cenných látek a hodí se do slaných i sladkých pokrmů. Z koření nejlépe souzní se závorem, skořicí a muškátovým oříškem, což můžete v kuchyni snadno využít.

Dýně ve sklepě potřebují hlavně rozestupy a správnou teplotu

Ne, nemusí se na sebe dívat ze dvou metrů jako současní návštěvníci veřejně přístupných akcí. Ale dotýkat by se přece jenom neměly. Vyhovuje jim také teplota 10-15 °C, a nesmí být samozřejmě nijak poškozené. Zradit vás může i odlomená stopka.

Dýně

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Mrazení dýně ve formě kostiček

Ani další úpravy nejsou příliš složité. Dýně stačí omýt, vydlabat, v některých případech oloupat a nakrájet na kostičky. Ty poté zamrazte zvlášť, aby se vám později dobře odebíraly jednotlivé porce. Dýně proto rozložte na vhodný tác a obalte potravinovou fólií, aby neosychaly. Nechte zmrznout a následně přesypte do vhodného sáčku nebo krabičky. Odebírejte podle potřeby. Není nutné je předem rozmrazovat.

Dýňové pyré potřebuje malý trik

Dýni můžete také povařit a následně v malém množství vody rozmixovat do podoby jemného pyré. A jak se nechtěné vody zase zbavit? Nechte pyré odkapat v lednici. Přelijte ho do sítka, to vložte do hrnce či misky a nechte přes noc odpočinout. Pyré mrazte ve tvořítku na led, poté můžete vzniklé kostky vyklepnout a opět vložit do vhodného sáčku či nádoby. Získáte pak jednoduše použitelné porce do slaných i sladkých jídel. Ani pyré nemusíte před použitím rozmrazovat.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)