Strmělka mlženka: Kontroverzní houba, jež aktuálně roste

Strmělka mlženka

Zima se pomalu blíží a začínají se objevovat houby, které jsou pro toto období jakousi klasikou. Jednou z nich je bezesporu také strmělka mlženka označovaná latinsky jako Clitocybe nebularis. Mimo jiné se o ní také hovoří jako o čirůvce mlžence nazývané latinsky Lepista nebularis. Tak jako tak se jedná o vcelku kontroverzní houbu, již mnoho houbařů nechá být bez povšimnutí. Především tradiční sběrači hřibů ji příliš neřeší. přitom je jedlá. Fakticky se o nás dělí houbaři na dva tábory, jedni ji velebí, druzí považují za nejedlou.   

Mraky strmělek u sebe

Charakteristická je tato houba mimo jiné tím, že roste ve velkých skupinách. Když najdete jednu, můžete si být jistí, že úlovek bude bohatší. Nachází se v takzvaných čarodějných kruzích. Má ráda podklad bohatý na dusík. Setkat se s ní lze jak v lese, tak i na louce nebo v zahradě.

Strmělka mlženka

Strmělka mlženka: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Tradičně na podzim

Roste n podzim, nejčastěji v jeho pozdnější fázi. V přírodě ji tradičně najdete od srpna až do prosince. Někdy je vidět i při hodně studeném počasí.

Tradiční bělošedavá barva

Strmělka mlženka je typická barevným odstínem, který má šedé tóny. Má válcovitý třeň dlouhý až 100 mm. Lupeny se mírně sbíhají a jsou zpočátku bílé, postupně se mění do žlutého krémového odstínu. Klobouk má až 150 mm, přičemž je typicky vyklenutý. Později se narovná a je plochý. Okraje je charakteristicky podvinutý.  Strmělka mlženka

Strmělka mlženka: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Když vám voní…

Jestliže je vám vůně strmělky mlženky příjemná, klidně s ní můžete pracovat v kuchyni. Nakládá se třeba do octa, nebo se hodí do omáček. Jestliže vám ale nevoní, raději houbu nekonzumujte, může vyvolat nepříjemné trávící obtíže. Chuť houby je nakyslá, nicméně voní spíše nasládle.

Zaměnit lze jen s jedlými houbami

Nejčastěji se strmělkou kyjonohou, latinsky Clitocybe cavipes. Ta má ale mnohem méně výraznou vůni. Poněkud větší je strmělka Alexandrova, Clitocybe alexandri, s tmavým kloboukem.

Strmělka mlženka: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.