Jak snížit spotřebu elektřiny při praní – inspirujte se výsledky rozsáhlé studie, přizpůsobené potřebám malých domácností

Jak snížit spotřebu elektřiny při praní: Otázka vysokých cen energií je v současné době velmi aktuální. A není tedy divu, že se lidé snaží ušetřit doslova na všem. Ne vždy je však šetření efektivní. Ovšem v případě pračky se vám chytrý přístup může opravdu vyplatit

Vhodným nastavením pracího programu mohou domácnosti ušetřit náklady na elektrickou energii. Právě to vyplývá z aktuální studie mezinárodní organizace GINETEX. Měla za úkol zjistit, jaké jsou energeticky nejúčinnější programy praček.

Co byste měli vědět o praní

Věděli jste, že spotřebu elektřiny nejvíce ovlivňuje teplota praní? Když se sníží ze 40 °C na 30 °C, dojde k úspoře třiceti procent energie. Ovšem naopak při praní na 60 °C se zvyšuje spotřeba energie o více než polovinu.

Foto: Pixabay

Vždy perte s rozmyslem

Otázkou do pranice je také správné plnění pračky. Studie ukazuje, že stejný prací program ve zcela zaplněné pračce šetří oproti poloviční náplni 50 až 70 % elektrické energie. „Testy také ukázaly, že program rychlého praní, určený pouze k rychlému vyprání několika kusů prádla, spotřebuje v závislosti na zvolené teplotě méně elektřiny než běžný program. Čím nižší teplota praní, tím větší úspora,“ upřesňuje Ladislava Zaklová, výkonná ředitelka SOTEX GINETEX.

Výhody a nevýhody šetření elektřinou při praní

Pro začátek se podívejme na výhody: praní prádla při vyšších teplotách než je 40 °C může pomoci odstranit obtížné skvrny. Na druhou stranu však vede k výrazně vyšší spotřebě energie. Vyplatí se tedy pokusit se o odstranění skvrn ještě před vložením prádla do pračky a vysoké teploty si „schovat“ pouze pro velmi znečištěné textilie (tedy samozřejmě jen v případě, že to informace na etiketě povolují).

Jak je to se ždímáním

Další část studie se týkala také odstřeďování. Při vyšší rychlosti opravdu vaše pračka spotřebuje více elektřiny, ale tento postup je zároveň účinnější, takže zkracuje tak dobu sušení, ať už se jedná o přirozené sušení na vzduchu nebo v sušičce.

Rychlost odstřeďování je vždy nutné zvolit podle typu textilu, a totéž platí i pro jeh osušení v sušičce. Vyšší rychlosti mohou způsobit vážné pomačkání některých tkanin, použití sušičky však může u některých materiálů zkrátit jejich životnost.

Zdroj: Studie ukázala, jak snížit spotřebu elektřiny při praní | Protext – PR služby ČTK, https://www.protext.cz/zprava.php?id=41052, https://www.clevercare.info/cs, Úvod – Sotex ginetex cz (symbolyudrzby.cz)

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)