Jak si vytvořit vyvýšený záhon?

Vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon má hned několikeré výhody. Můžete si v něm připravit půdu „na míru“ a navíc se k němu nemusíte tolik sklánět. Je tedy vhodný pro lidi, kteří mají problémy se zády nebo s klouby, protože nejsou tak blízko u zemi. Další výhodou je snížený výskyt plevele a ochrana před pošlapáním. Vyvýšený záhon ale může mít i své nevýhody – například vysýchá rychleji než klasický záhon.

Konstrukce vyvýšeného záhonu

Pokud plánujete, že vyvýšený záhon si zbudujete jen na jednu sezónu, pak stačí jednoduše ohraničit hromádku půdy prkny nebo i jiným materiálem (například větvemi z lískových prutů). Po skončení sezóny tento záhon snadno srovnáte se zemí. Pokud ale plánujete, že vyvýšený záhon budete používat opakovaně, pak byste měli investovat do kvalitní obvodové konstrukce. Volit můžete dřevěné, plastové a mnohé jiné.

Fólie proti vysychání

Pokud svůj vyvýšený záhon zevnitř vyložíte fólií, pak docílíte toho, že bude méně vysychat. Snažte se vybírat takové materiály, které do svého okolí nebudou pouštět chemikálie. Příkladem je například jezírková fólie, která se navíc může pochlubit svou trvanlivostí. Záhon pak vyplňte větvemi nebo dřevem, přidejte hnůj, tlející listí nebo zelenou trávu, čerstvé rostlinné zbytky či zbytky z kuchyně. Nakonec vše zasypte kompostem smíchaným s půdou.

Vyvýšený záhon

Úprava půdy

Pokud je půda, kterou používáte do vyvýšeného záhonu, příliš těžká, zjemněte ji pískem. Ten zajistí lepší propustnost vody. Kromě písku se dají použít i jiné materiály, jako je vermikulit, zeolit či dřevěné uhlí. Takto připravený záhon zryjte a dobře promíchejte. Vyvýšený záhon takto ryjete poprvé a naposledy (za předpokladu, že po něm nebudete chodit).

Vyvýšený záhon

Vysévejte

Teď už můžete začít vysévat. Pokud nedosáhnete po celé délce, dejte si přes konstrukci vyvýšeného záhonu prkno, po kterém se budete pohybovat. Semínka můžete zapravit hráběmi a celé to zalijte. Na vyvýšeném záhonu můžete pěstovat různé plodiny, například mrkev nebo cibuli. Případný plevel včas vytrhávejte.

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!