Trubač kořeňující – nádherná a rychlerostoucí popínavka

Jeho květy se podobají trubkám, mohou se pyšnit mnoha nádhernými barvami a svou pestrostí vás potěší od července až do října. Navíc se pěstuje opravdu snadno, takže si s ním poradí i zahrádkář začátečník.

Jeho historie je stejně barvitá jako jeho květy. Původní domovinou je jihovýchod USA. Do Evropy ho přivezli osadníci v 17. století, ovšem pouze do oblasti středomoří. K nám se dostal až mnohem později. V zahradnictví ho seženete pod názvem Campsis radicans.

Chcete si rozmnožit trubač? Je to snadné

Ale vraťme se ještě na chvíli k nevšednímu názvu rostliny. Význam rodového jména jsme si už vysvětlili, ale co druhové? To zase odkazuje na velmi snadné množení, kterým se trubač může chlubit. Stačí mít v okolí někoho, kdo ho pěstuje, a přijdete k nevšední ozdobě zahrady prakticky bez práce. Trubače mohou být rozmnožovány dřevnatými řízky, kořenovými řízky, hřížením a také semeny.

Výsev však příliš nedoporučujeme. Klíčivost není nijak oslňující a pěstované rostliny navíc vykvetou nejdříve po 6-7 letech od setí. Mnohem jednodušší je získání rostliny z řízků nebo hřížení.

Kde trubač kořeňující pěstovat?

Bude mu vyhovovat teplé, chráněné místo (nesnáší totiž zimní větry). Potěšíte ho oporou – klidně se poplazí po plotě, ale i po sloupcích pergoly. Jedinou citlivou části jsou jeho mělké kořeny. Bude se jim hodit vyšší vrstva mulčovací kůry jako ochrana před suchem i mrazem. Nezapomeňte také na hnojení a zkracování nových výhonů na podzim (postačí asi o jednu třetinu).

Může trpět na mšice, takže zasáhněte včas. A pokud nedrží tvar, jaký si právě představujete, bez obav ho k opoře vyvažte. Rozhodně mu to neublíží. Při optimální péči vás jedna rostlina potěší každý rok až čtyřmetrovými přírůstky. Doporučujeme sesadit k sobě několik druhů s různě zbarvenými květy – vypadá to velmi efektně.

siffera@centrum.cz'

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

3 komentáře

 1. ruzova84@seznam.cz'Jana Šašková Odpovědět

  dobrý den mám asi 7let trubač kořenící-vždy ho na zimu přikryji,na jaře seřežu, hnojím je na slunci pne se po plotě-ale NEKVETE? měla jsem plno odnožů a tak jsem 1odkopla dala ho do záhonu, kde je 3tím rokem. Je ho plná stěna, 5-7m dlozhé šlahouny, syté listy ale ani tady NEKVETE Co mám teď prosím udělat-jak ho zkrátit, přihnojit aby konečně kvetl??Díky

 2. siffera@centrum.cz'Jana Šrámčíková Autor příspěvku Odpovědět

  Dobrý den,
  zkusíme to rozklíčovat. Světlo a teplo je první podmínkou, ve vyšších polohách se prostě trubačům kvést nechce, i když i výjimky se najdou. Původní oranžovo-červené trubače vykvétají rychleji a ochotněji, než jinak zbarvené variety.

  A pak je tu řez. Někdo doporučuje seřezat trubač radikálně na jaře na opravdové minimum, takže je nucen hodně obrazit a vykvete. Jinému se osvědčil řez na podzim a pouhé jarní vyřezání poškozeného nebo mrtvého dřeva. Trubač vykvétá na koncích nových výhonu, takže pozdní jarní radikální řez může veškerou snahu pokazit. Tolik moje zkušenosti. Třeba ještě někdo další poradí víc 🙂

 3. kotrcovamarta@seznam.cz'Marta Odpovědět

  Bydlím ve vyšší poloze asi 600m n .m.a s trubačem nemám problém.Vůbec ho neřežu,pouze na jaře to co mi překáží nebo ho mírně zkrátím.Kvete celé léto pořád přirůstá a bourá tašky na střeše.Hnojím občas a velmi málo.Na zimu vůbec nepřikrývám.Mám ho ale u jižní zdi.Takže je mu teplo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *