Alobal a jeho využití v zahradě

Alobal

Alobal (nebo také hliníková či aluminiová fólie) je velice známá věc, kterou ale používáme zejména v kuchyni. Spousta lidí v současné době spekuluje o tom, zda je zdravé jej používat k potravinám, které jsou slané, protože sůl způsobuje uvolňování hliníku z alobalu. A ten přechází do potravin, které zkonzumujeme. Hliník patří mezi těžké kovy, které zatěžují organismus. Zdravý člověk je vyloučí, avšak u lidí, kteří mají zdravotní problémy s játry či ledvinami, může docházet k hromadění hliníku, a to může způsobit některé zdravotní problémy.

Inkubátor pro řízky a sazeničky

Hliníková fólie může urychlit zakořenění řízku. Odráží sluneční paprsky a podporuje některé sazenice v růstu. Díky odrazu světla dochází k zajištění dostatečného tepla. Stačí, když vyložíte malou krabici z vnitřní strany alobalem tak, aby fólie vyčnívala 5 cm za okraj. Připevněte ji páskou. Dno krabice propíchejte pro odtok přebytečné vody.

Alobal

Foto: Pixabay

Odradí ptáky

Pokud chcete některé své rostliny ochránit před nájezdy ptáků (pochutnávají si například na rakytníkových bobulích), přivažte proužky alobalu na větvě stromů. Jak se budou hýbat, může to ptáky odradit. Současně nemají rádi lesklé věci, které je děsí, takže i z tohoto důvodu je alobal velice užitečný. Někteří zahradníci dokonce na alobal přikreslují děsivé oči, které mají napodobit dravce. To prý jen zvyšuje účinek.

Ochrana před hlemýždi a slimáky

Pokud chcete svoji zeleninu ochránit před těmito žravými plži, můžete k tomu použít alobal. Jak to funguje? Půdu kolem rostliny pokryjte alobalem a zatižte jej kamenem. Někteří zahradníci natrhají alobal na proužky a smíchají ho s mulčem, který pak použijí v okolí rostliny.

Ochrana před srnami a jeleny

I tato krásná zvířata mohou bohužel v zahradě způsobit hotovou pohromu. Zbavujeme se jich většinou vysokým oplocením, ne vždy je to ale vhodná varianta. Mladé stromy můžete ochránit také tak, že je omotáte alobalem. Vezměte široký pás alobalu a omotejte jej kolem kmene stromu, který dosahuje výšky aspoň 50 cm.

Potřeba nádoby

Někdy potřebujete trychtýř, který jste si ale zapomněli doma. Nebo se vám hodí jiná nádoba. V celé řadě těchto případů vám může vystačit alobal. Je velmi tvárný a můžete z něj vytvarovat jakýkoli požadovaný tvar. Je vhodný také pro výrobu jednorázových nádob, pokud například pracujete s jedy nebo jinými agresivními látkami.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-5-zastosowan-folii-aluminiowej-w-ogrodzie,nId,4910184

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!