Jak si jednoduše namnožit túje pro jarní výsadbu

Nebudeme se teď pouštět do dlouhých diskuzí o prospěšnosti nebo škodlivosti tújí. K některým zahradám se zkrátka hodí a pokud se i vám živý plot z nich zalíbil a rádi byste ho v příštích letech rozšířili, poradíme vám rychlou a levnou metodu množení tújí v domácích podmínkách.

Nebudete k tomu potřebovat nic speciálního. Pouze starou dětskou látkovou plenu (nebo podobnou látku) a dvě hrsti suchého rašeliníku. V ideálním případě použijte také stimulátor na kořeny, nutnost to ovšem není, většina řízků se uchytí i bez něho.

Jak namnožit túje za pár minut

Jde samozřejmě trochu o nadsázku, nicméně samotná příprava tohoto postupu vám příliš mnoho času nezabere. Čas potřebný k zakořenění tújí – to už je samozřejmě něco jiného. Nejdříve si nastříhejte zdravé, max 15 cm dlouhé větvičky. Spodní část očistěte od listů tak, aby vznikla okolo 1 cm dlouhá patka.

Ve vhodné nádobě si připravte roztok stimulátoru růstu (nebo větvičky jednoduše vložte do čisté vody) a nechte přes noc odpočívat. Ve stejnou chvíli vložte do vody i rašeliník, aby se dobře nasákl tekutinou.

Túje

Foto: Pixabay

Následujícího rána poskládejte z dětské plínky dlouhý pruh, na ten rozložte rašeliník a vyrovnejte vedle sebe větvičku tújí (vždy s několikacentimetrovým odstupem). Rašeliník předtím trochu vymačkejte, aby vám všude netekla voda.

Můj tip: Předtím můžete konce větviček vyválet v práškovém stimulátoru růstu, nebo alespoň v mleté skořici, která ho poměrně dobře nahradí.

Plenku smotejte do většího válečku (nebojte se přitlačit) a obalte igelitem. Nakonec vše vložte do průhledného igelitového sáčku a pověste nejlépe na kliku okna (nebo kamkoliv jinam, kde bude i v zimě dostatek světla. Čas od času sáček vyvětrejte, doplnění tekutin nebývá třeba. Na jaře pak po posledních mrazících svěřte řízky tújí zemi. Překvapí vás, jak rychle začnou růst!

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)