Jak oloupat mandle během chvilky

Mandle

Mandle patří mezi tradiční pochutiny, které si kupujeme nejčastěji pražené. Jejich chuť je originální a dát si je třeba k pivu a vínu stojí za to. Mnohdy je ale používáme také při pečení. V tomto případě nejčastěji nakupujeme jádra ve slupce, případně dokonce ve skořápce. Nákup již oloupaných mandlí není nijak tradiční. Oloupat mandle jenom tak není nijak jednoduché. Slupka je doslova přischlá k samotnému jádru, takže ji nelze dostat pryč. Jak tedy efektivně dostat jádro ze sluky, případně skořápky?

Jak oloupat mandle se slupkou?

Nic složitého, bohatě vám postačí miska, do které si nasypete mandle se slupkou. Poté mandle spaříte horkou vodou. V té by měly mandle nějakou dobu stát. Nemusí se jednat o celou noc či spousty hodin. Postačí pouhých několik minut. Poté mandle můžete jednoduše scedit. Slupka při pobytu ve vodě přijme vlhkost a postupně povolí. Z jádra mandle poté půjde dostat velmi jednoduchým způsobem. Mnohdy stačí lehce drhnout a slupka bude plavat v samotné vodě. Slupky dostanete mimo jádro a následně lze nechat jádra schnout.

MandleFoto: Pixabay

Jak oloupat mandle přímo ze skořápky

Loupání mandlí přímo ze skořápky je poněkud náročnější, a to především proto, že samotná skořápka je poměrně pevná. Optimální volbou je louskáček na ořechy, který si s ní bez větších potíží poradí. Jinak samozřejmě můžete zvolit tak kladívko a skořápku šetrným způsobem rozbít. Optimální je mandli zabalit do utěrky a následně až začít s tímto procesem. Skořápky se nerozlétnou všude po okolí.

Multifunkční využití oloupaných mandlí

Jak mandle využijete, už je pouze na vás. Vynikající jsou jako součást cukroví. Určitě stojí za to si mandle přímo upražit s trochou soli. Pochutnáte si a soli si můžete dopřát dle libosti, tedy mnohem méně, než by tomu bylo v nějakém kupovaném balení.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.