Jak se postarat o vánoční kaktus během léta, aby v zimě bohatě kvetl

vanoce-kaktus

Jak se postarat o vánoční kaktus během léta: Rádi byste pěstovali vánoční kaktus? Nebojte, je to nenáročná rostlina vhodná do každého interiéru. Na co si dát pozor?

Zatímco jiné květiny v zimním čase odpočívají a užívají si zaslouženého vegetačního klidu, vánoční kaktus zažívá pravý opak. Je ale nutné se o něj starat po celý rok, aby se nám následně odvděčil vánočním dárečkem ve formě exotických květů, které nejen krásně vypadají, ale i dlouho vydrží.

Vánoční kaktus je sukulent pocházející z pralesa daleké Brazílie a svůj název dostal proto, že kvete právě ve vánočním období. Většině z nás se vybaví květy růžové či červené, ale mohou kvést i v bílé, fialové či žluté barvě.

Náročnost vánočního kaktusu na světlo a teplotu

V letních měsících je dobré dát kaktus na balkon či terasu. Rostlina tak celkově zesílí. V září už ji ale raději dáme zpět do bytu a to spíše do chladnějšího zákoutí či chodby. Naprosto zásadní je dostatek denního světla, nikoli ale přímého slunečního svitu. Ostré sluneční paprsky by mohly listy snadno popálit. Doporučuje se tedy okno s orientací na severní, případně východní stranu.

Vánoční kaktus

Foto: Pixabay

V době klidu je ideální teplota mezi 12-15 stupni Celsia, ne však více než 20 stupňů Celsia. V případě, že je teplota vyšší, kaktus sice rychleji roste, ale dočkáte se výrazně menší záplavy květů.

Střídmá zálivka je půlka úspěchu

V období, kdy roste, tedy přibližně mezi březnem a červencem, vyžaduje pravidelnou střední zálivku a také přihnojení hnojivem pro kvetoucí rostliny každých 14 dní. Od srpna zalévání omezíme až do konce roku, a to i ve chvíli, kdy kvete.

Kdyby byl kaktus zaléván příliš, mohlo by dojít k uhnívání stonků, kořenů a výskytu nežádoucích plísní.

Zdroj: https://www.magazinzahrada.cz/jak-spravne-pestovat-vanocni-kaktus/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-pestovat-vanocni-kaktus, https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/vanocni-kaktus-kveteni-30000829.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)