Jak se chová na zahradě při pěstování lilek

Baklažán

Lilek neboli baklažán patří k velmi oblíbeným plodinám. Když si člověk představí lilek na grilu anebo zapečený lilek, doslova se mu sbíhají sliny. Pochází-li navíc tato zelenina přímo z vaší zahrady, není co řešit. Pěstování lilku není ale úplně jednoduchou záležitostí. I proto přinášíme informace, jež vám mohou v tomto ohledu pomoct. Na zahradě se vám tak objeví záhy velké tmavé bobule s vynikající chutí. Hmotnost jednoho by se měla pohybovat okolo 1 kg a délka cca kolem 30 cm. Záleží ale na charakteru půdy a pochopitelně i na počasí v průběhu sezony i mimo ni.

Zásady pěstování lilku

Velmi důležitá je především teplota, při níž rostlina dokáže růst. Optimální je teplota pohybující se v minimu okolo 18 stupňů Celsia. Není od věci najít i stanoviště, které bude mimo větrné proudy. Vítr zrovna dvakrát lilku nesvědčí. Co se týká výsevu, ten je třeba realizovat na počátku měsíce února. Keřík totiž postupně roste velmi pomalu. Jestliže rostliny vytvoří první pravé lístky, mohou jít do truhlíku s hlinitopísčitou půdou plnou humusu. Ven by měl jít lilek až okolo 20. května. V průběhu růstu bude zapotřebí zaštipovat postraní výhony nechat jen hlavní 4. Plodů nechejte na rostlině nejvíce 6.

Další aspekty pěstování lilku

Jestliže budete pěstovat lilek ve skleníku nebo ve fóliovníku, nesmíte opomenout jeho opylování. Venku se o to postarají včel. V interiéru je tomu ale jinak. Stačí vzít štěteček a opylovat lilky tímto způsobem. Při tvoření plodů je nutné rostlinu mnohem důkladněji zalévat, a to odstátou vodou. Přihnojujte plným hnojivem. Lilek roste i po tmě, takže v noci musí mít vyšší teplotu.

Vyplatí se otužilejší odrůdy lilku

Možná není od věci pořídit si otužilejší kultivary lilku, které dokážou přežít i nižší teploty. Jednu z nich je kupříkladu Český raný mající menší tvar, nicméně vynikající chuť. Z dalších tuzemských kultivarů jmenujme ještě třeba Kláru, Serenu s růžovým povrchem anebo bílou Beatrici.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.