Jak prořezávat rajčatové výhonky

Rajče velké

Několikrát se diskutovalo o tom, zda je třeba rajčata prořezávat, a skutečnost je taková, že pokud to neděláte, nezpůsobí to žádné problémy. Spousta lidí vůbec neprořezává, a přesto se jim daří pěstovat skvělá rajčata. Rajčata nepatří mezi rostliny, které vyžadují prořezávání nebo probírání, aby se jim dařilo, ale šikovné prořezávání může zvýšit kvalitu sklizeného přírodního produktu.

Důkaz, proč byste právě měli prořezávat rostliny

Nejčastějším důvodem, proč rajčata prořezávat, je to, že rostlina koordinuje svou energii směrem k tvorbě zralých plodů namísto vytváření dalších listů. Neprořezané listy se nevyhnutelně vyvinou v nové větve, které by měly vytvářet rajčata. Ovšem většina zkušených pěstitelů doporučuje, aby se rajčata prořezávala nejen proto, aby se před sezónou vytvořil větší plod, ale také proto, aby se rostliny chránily proti broukům a nemocem.

Neudržovaná rajčata
Fotka neudržované rostliny: Foto Pixabay 

Pokud máte v rostlině problémové parazity, určitě byste měli vzít v úvahu proudění větru a rostliny rajčat prořezávat. Především v případě, že vaše rostliny nejsou běžně obtěžovány skvrnami na listech nebo jinými parazitickými problémy, pravděpodobně se nemusíte stresovat kolem prořezávání a probírání rostliny.

Také v případě, že rostliny rajčat leží na zemi, může být nutné ji seříznout. Pokud jsou rostliny pěstovány ve stínu, a jsou keřovité rostliny zároveň na zemi, snižuje se množství cukru, které dodávají. Místo stříhání budete také rajčata připevňovat k rovným tyčkám, aby se od země odlepily i spodní listy. Když je rostlina rajčete vhodně zastřižena, všechny listy dostávají dostatečné množství denního světla a rostlina je schopna efektivněji fotosyntetizovat, což podporuje vývoj a tvorbu zralých a pevných plodů.

Než se pustíte do práce

Ne všechny druhy rajčat je nutné prořezávat. Pokud pěstujete determinantní rajčata, nemusíte je prořezávat. Vzhledem k tomu, že determinantní rostliny vytvářejí všechny své plody najednou, může se stát, že se prořezáváním rajčat bezdůvodně vzdáte. Pokud pěstujete neurčitá rajčata (nemají omezený růst ani délku produkce), která poskytují přírodní produkt často v průběhu sezóny, je prořezávání základem. Díky tomu lze udržet běžně obrovské liány pod kontrolou a rostlina může vytvářet několik obrovských rajčat namísto balíků listů a mnoha menších rajčat.

Vyštipování rajčatVyštipování rajčat: Foto Radek Štěpán

Chcete-li na malý prostor umístit více rostlin, musíte velké a rozšířené rostliny rajčat pravidelně stříhat a udržovat je na tyčích nebo v konstrukci. Tím zabráníte tomu, aby vaše rostliny byly příliš velké a bujné. Tyto odrůdy se každopádně budou stále vyvíjet do výšky a vy budete získávat zdravé plody tak dlouho, dokud se rostlina bude vyvíjet.

Co budete potřebovat

Vybavení / nástroje

  • Malé zahradnické nůžky
  • Kůly a provázky

Materiály

  • Dezinfekční prostředek pro domácnost

Pokyny

Vyhledávání roznoží a tvaru V

Vyhledávejte výhony rajčat, které rostou v prostoru tvaru „V“ mezi hlavním stonkem a vedlejšími větvemi na rostlině rajčete. V případě, že jsou tyto výhony ponechány bez vyštipování, vyvinou se z nich v dlouhodobém horizontu plnohodnotné větve. A to včetně částí listů a v dlouhodobém horizontu i několika menších plodů. I to bude mít za následek, že rostlina rajčete rychle přeroste svůj prostor určený na zahradě.

Vyštipování rajčatVýhonky mezi tvarem písmene V: Foto Radek Štěpán

Odstranění malé výrůstky, než bude pozdě

Výrůstky do délky 2 cm lze v podstatě odštípnout prsty. U větších výrůstků použijte čisté nůžky a při přesunu od rostliny k rostlině je očistěte, abyste se chránili před šířením případné choroby. Pokud je to možné, odstraňujte odnože, když jsou ještě malé. Odstraňování velkého množství listů najednou může rostlinu příliš vystresovat.

Odstranění nebo zakolíkování dlouhých větví

Nízko visící větve, které se dotýkají země, by měly být zakotveny nebo odstraněny. Větve, které se dotýkají země, mohou být bezmocné vůči mikrobům, organismům a virovým nákazám, které se mohou šířit zbytkem rostliny. Proto zakročte dříve než bude pozdě!

Zdroj: radimejak.cz, abecedazahrady.dama.cz

Náhledové foto: Pixabay

Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.