Jak připravit uzený sýr s pepřem, česnekem nebo sušenými rajčaty? Jednoduše a rychle

Nakrájené uzené sýry

Předvánoční doba svádí k uzení. Vždyť připravit se dá spousta různých skvělých specialit, jež rozhodně stojí za to. My jsme se rozhodli pro uzení sýra, konkrétně pro sýrové speciály s různými příchutěmi. Připravovali jsme uzený sýr s česnekem a pepřem. Výborné jsou ale i mnohé jiné variace, jež jsme udili dříve. O všechny zmíněné se s vámi podělíme a poukážeme na to, co všechno je třeba udělat, aby byly sýry ve finále vynikající.

Uzené sýryUzené sýry: Foto Radek Štěpán

Sýr je třeba nastrouhat

Přesně tak. Vezměte si struhadlo a sýr nahrubo nastrouhejte. Bohatě opravdu postačí nahrubo, jelikož se kousky sýra ve finále v důsledku teploty spojí dohromady a vznikne nějaký útvar. Záleží na tom, v čem budete sýr udit. Klasiku představuje punčocha, nicméně vynikající jsou i papírová střeva. Z těch sýr v podstatě nemůže vytéct.

Uzený sýr s česnekemUzený sýr s česnekem: Foto Radek Štěpán 

Připravte si příchutě a můžete plnit

Vynikající volbu představuje například česnek. Ten se jednoduše prolisuje a přidá k nastrouhanému sýru. My jsme zkoušeli také pepř tří barev. Kuličky také jednoduše přidáte k samotnému sýru. Vytvoří se i zajímavý textura. V minulosti jsme vyzkoušeli i jiné náplně. Hodně dobrou volbu představují sušená rajčata a olivy. Tato kombinace je chuťově skutečně velmi zajímavá. Zapomenout nelze ani na kysané zelí a nějaký dobrý salám. Tady je třeba být ale velmi opatrný a nepěchovat této náplně do střívek příliš.

Uzený sýr s pepřemUzený sýr s pepřem: Foto Radek Štěpán 

Pozor na teplotu

Ta je velmi důležitá a pohybovat by se měla kolem nějakých 60 stupňů Celsia. Sýr se může udit klidně kolem 4 hodin. Opatrní buďte s tím, že ho necháte v udírně dlouho, mohl by zbytečně hodně zmenšit objem. Jinak se také vyplatí nechat sýr určitou dobu vychladnout. Poté z něj pohodlně odstraníte střevo nebo ponožku. V opačném případě by se vám mohl sýr na obalový materiál nepříjemně lepit a trhal by se.

Zdroj info: Autor

Nakrájené uzené sýry (Zleva- s pepřem, bez přídavku, s česnekem): Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.