Jak zabránit rozšíření infekce na zahradě. Zima vám do ruky dává ideální bojové prostředky

Pokud nevíte, jak zabránit rozšíření infekce na zahradě, využijte metod, které používaly už naše babičky. Uvidíte, že se příští rok s žádnými většími problémy nebudete muset potýkat.

Jak zabránit rozšíření plísně a padlí

Jestliže jste měli tu čest s těmito nepříjemnými protivníky, pak je jednoduše eliminujte jednou provždy. A jak na to?

Jako ochranu před výskytem houbových infekcí je třeba provést tato opatření:

  • Důkladně sklidit a spálit nebo zakopat posklizňové zbytky.
  • Půdu ve sklenících, ve kterých se pěstují sazenice, je třeba tepelně nebo chemicky dezinfikovat.
  • Semena zelí se také doporučuje před setím mořit a nevysévat je nikdy příliš hustě ani hluboko.
  • Ve sklenících se doporučuje co nejčastěji větrat.

Z chemických přípravků na ochranu rostlin je povoleno jen několik málo přípravků, vyplatí se tedy poptat v zahradnictví.

Zelí

Foto: Pixabay

Patogeny infekce na zahradě se mohou šířit i ze sklepa

Pamatujte si, že jakákoliv škodlivá houba vždy jak první napadá oslabené rostliny, přičemž prostupným místem jsou poškozená místa. V průběhu vegetačního období se houba šíří výtrusy nebo úlomky podhoubí, které přenáší vítr. Uprostřed konidiových stopek nebo v infikovaných pletivech houba vytváří sklerocia.

Z nich se vyvíjejí stopky apotécií, na kterých se nachází výtrusy. Ve venkovních podmínkách přezimují sklerocia a podhoubí na zbytcích rostlin. Ovšem ve skladových podmínkách dokáží přezimovat i samotné konidiové výtrusy, a to přímo na uskladněné úrodě. Pokud tedy zaznamenáte výskyt infekce, pak napadené plodiny co nejrychleji zlikvidujte, a to nejlépe mimo zahradu.

 

Zdroj: https://zahradkaruvrok.cz/2013/11/4-kroky-jak-spravne-uskladnit-zeli/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-uskladnit-zeli-30001122.html, https://living.iprima.cz/zahrada/jak-uskladnit-zeli-na-zimu-plus-prehled-nejlepsich-odrud, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-uskladnit-hlavky-zeli-na-zimu/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)