Lilie

Základní pravidla pro pěstování lilie

Lilie jsou půvabné cibuloviny a upoutají vás nejen na záhonech v zahradách, ale krásné jsou také lilie v květináči na balkonech či terasách. Díky velkému pokroku ve šlechtění mají jejich květy různé tvary, velikost i barvy. Pěstování lilií je stále oblíbenější, tak si zkuste i vy vypěstovat tyto okouzlující květiny.

Lilie – botanické druhy a hybridy

V naší republice se vyskytují pouze dva druhy lilií – lilie zlatohlavá, která má drobné růžové květy, a lilie cibulkonosná s krásnými červenooranžovými květy. Jedná se o botanické druhy, jejichž pěstování je náročné vzhledem k specifickým klimatickým a půdním podmínkám. Nenáročné na pěstování jsou pak jejich hybridy. U nás se nejčastěji pěstují lilie bělostná, lilie královská nebo lilie tygrovaná. Lilie menšího vzrůstu jsou vhodné i pro pěstování v květináči.

Kdy sázet lilie

Vysazovat můžete lilie z podzimního přesazování, cibule si lze koupit na jaře v zahradnictví, ty většinou pochází z Holandska. Lilie můžete sázet kdykoliv. Ještě před tím je namočte do nějakého fungicidu. Lilie sázejte zhruba 5 cm hluboko do propustné půdy. Nejmenší cibulky a pacibulky klidně vysaďte na podzim do květináče, a jakmile vám zakoření, přeneste je do chladného sklepa. Na záhon pak malé rostlinky přesaďte zjara.

Jak pěstovat lilie

Lilie sázejte do propustné kyselejší humózní půdy, která bude mít dostatek vody. Rostliny mají rády dostatek slunce. Nebude se jim dařit v půdě kamenité, příliš suché či přemokřené. O liliích se říká, že mají mít „hlavu“ na slunci a „nohy ve stínu“, proto je dobré sázet je například mezi nižší trvalky, které zastíní půdu nad cibulemi. Lilie sázejte do smíšených záhonů, velice dobře vypadají ve skupinách, ale nesázejte je příliš hustě, mohly by trpět houbovými chorobami. Ve vegetačním období potřebují lilie dostatek živin. Můžete je hnojit kombinovanými hnojivy v zálivce, popřípadě je postříkat listovými hnojivy s přípravky proti škůdcům a chorobám. Lilie po odkvětu přestaňte hnojit dusíkem, vhodná jsou draselná hnojiva, která podporují vyzrávání cibulí. Před zimou opatrně vykruťte suché lodyhy z cibulí. Lilie jsou mrazuvzdorné, proto cibule nechejte v zemi i v zimě.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

 1. Bóža Odpovědět

  Nahoře na obrázku není lilie, ale denivka. Jsou si podobné, ale je v nich zásadní rozdíl. Denivka nemá cibuli, jako lilie. Lilie má jeden stvol a po celé jeho délce z něho vyrůstají krátké přisedlé listy. Kdežto denivka má dlouhé mečovité listy vyrůstající z jednoho místa v zemi. Květy lilií kvetou cca 2 – 3 týdny. Květ denivky kvete pouze jeden den (proto denivka), ale je tam hodně poupat (jsou vidět na obrázku), které vykvétají postupně za sebou, takže se zdá, že kvete dlouho.
  Speciální stránka zabývající se pouze liliemi je martagon.cz nebo liliumbrno.mozello.cz. Jedna organizace sídlí v Praze, druhá v Brně, ale sdružují pěstitele z celé republiky. U nich se toho o liliích dozvíte více.
  Obě dvě organizace jsou naše české. Obě dvě pořádají každoročně výstavy lilií, první začíná o víkendu na přelomu školního roku a prázdnin v Praze – Čakovicích na zámku. Dále pokračují výstavy v Rakovníku, Lysé nad Labem, Sezimově Ústí, Žirovnici (ob rok), Rajhradu, Volyni. Někdy i Hejnice u Frýdlantu v Čechách.
  Kdo má zájem pěstovat krásné lilie, získat nějaké rady a zkušenosti od pěstitelů, může se stát členem nějakého výše zmíněného spolku. Získá možnost široké nabídky liliových cibulí, dokonce i odborný časopis o liliích, který spolky posílají svým členům zdarma. Jsou i jinak aktivní. O termínech pořádaných výstav se dozvíte koncem června na martagon.cz a také na liliumbrno.mozello.cz.

  Oba spolky stále přijímají nové členy a rádi vás přivítají do svých řad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *