Základní pravidla pro pěstování lilie

Lilie

Lilie jsou půvabné cibuloviny a upoutají vás nejen na záhonech v zahradách, ale krásné jsou také lilie v květináči na balkonech či terasách. Díky velkému pokroku ve šlechtění mají jejich květy různé tvary, velikost i barvy. Pěstování lilií je stále oblíbenější, tak si zkuste i vy vypěstovat tyto okouzlující květiny.

Lilie – botanické druhy a hybridy

V naší republice se vyskytují pouze dva druhy lilií – lilie zlatohlavá, která má drobné růžové květy, a lilie cibulkonosná s krásnými červenooranžovými květy. Jedná se o botanické druhy, jejichž pěstování je náročné vzhledem k specifickým klimatickým a půdním podmínkám. Nenáročné na pěstování jsou pak jejich hybridy. U nás se nejčastěji pěstují lilie bělostná, lilie královská nebo lilie tygrovaná. Lilie menšího vzrůstu jsou vhodné i pro pěstování v květináči.

Kdy sázet lilie

Vysazovat můžete lilie z podzimního přesazování, cibule si lze koupit na jaře v zahradnictví, ty většinou pochází z Holandska. Lilie můžete sázet kdykoliv. Ještě před tím je namočte do nějakého fungicidu. Lilie sázejte zhruba 5 cm hluboko do propustné půdy. Nejmenší cibulky a pacibulky klidně vysaďte na podzim do květináče, a jakmile vám zakoření, přeneste je do chladného sklepa. Na záhon pak malé rostlinky přesaďte zjara.

Jak pěstovat lilie

Lilie sázejte do propustné kyselejší humózní půdy, která bude mít dostatek vody. Rostliny mají rády dostatek slunce. Nebude se jim dařit v půdě kamenité, příliš suché či přemokřené. O liliích se říká, že mají mít „hlavu“ na slunci a „nohy ve stínu“, proto je dobré sázet je například mezi nižší trvalky, které zastíní půdu nad cibulemi. Lilie sázejte do smíšených záhonů, velice dobře vypadají ve skupinách, ale nesázejte je příliš hustě, mohly by trpět houbovými chorobami. Ve vegetačním období potřebují lilie dostatek živin. Můžete je hnojit kombinovanými hnojivy v zálivce, popřípadě je postříkat listovými hnojivy s přípravky proti škůdcům a chorobám. Lilie po odkvětu přestaňte hnojit dusíkem, vhodná jsou draselná hnojiva, která podporují vyzrávání cibulí. Před zimou opatrně vykruťte suché lodyhy z cibulí. Lilie jsou mrazuvzdorné, proto cibule nechejte v zemi i v zimě.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.