Představujeme tvarované okrasné stromy: cypřišek Lawsonův

Cypřišek Lawsonův se řadí mezi rychle rostoucí jehličnany a vyznačuje se především svou modrou barvou a štíhlým kmenem. Jeho původ nacházíme mezi Oregonem a Kalifornií v USA.

Jak vypadá cypřišek Columnaris

Cypřišky s šupinovitými jehlicemi zbarvenými do modra je možné najít i v přírodě. Kmen originálního druhu má jemný kuželovitý tvar: ačkoliv může dorůst až do výšky 20 m (u nás 15 m), nikdy nedosáhne větší šířky než 3 metry. Díky svému úchvatnému vzhledu dosáhl v Evropě oblibě v pěstování již přes 200 let.

Vyšlechtěná odrůda ‘Columnaris’ má výraznější modré zbarvení jehličí, než je zvykem u původního druhu, je proto oblíbený jako výrazný prvek každé zahrady.

Co se cypřišku Columnaris líbí a co ne

Ačkoliv byste to do něj vzhledem k jeho původu neřekli, je cypřišek Lawsonův velice odolný vůči mrazům: I -25°C pro něj není problém. V případě, že udeří silnější mrazy, je vhodnější cypřišek zakrýt geotextílií nebo slaměnými rohožemi, a to hlavně v případě, že je vystavován zimnímu slunci. Cypřišek si bude libovat na vlhčích, ale rozhodně ne promočených místech. Dopřejte mu tedy lehký stín až polostín.

Jak jej využít v zahradě

Cypřišek Lawsonův ‘Columnaris’ bude rozhodně výraznější, když jej ponecháte osamocený. Najde ale uplatnění i jako součást skupinky dalších  tvarovaných cypřišků. Je velice vhodný ke tvarování. Pro svou barevně nejvýraznější odlišnost je odrůda ‘Columnaris’ opravdu jedinečnou a výraznou dřevinou. Bude ozdobou vaší zahrady po celé roky, dáte-li mu jeho podmínky.

Více informací zjistíte na webu okrasne-stromy.cz.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.