Jak pěstovat kosatec

Když se podíváte na obrázky zahrádek našich babiček, pak v mnohých z nich budou figurovat tradiční tuzemské květiny. Mezi ty patří bezesporu kosatec. Díky velmi pestré paletě květenství je pěstování kosatce velmi oblíbené i v současné době. Na výběr jsou kosatce s velkými barevnými květy anebo i menší varianty, které také kvetou moc hezky a nevytváří nijak monstrózní dojem. Rozdělit se třeba i podle květenství dají kosatce do několika různých skupin. Podívejme se tedy na pěstování kosatců poněkud podrobněji.

Základní zásady pěstování kosatců

Kosatce ke svému správnému růstu potřebují zejména dostatek sluníčka a také dobře propustnou půdu. Hodně velké množství vody a také přihnojení si vyžadují hlavně v jarním období. Právě na jaře totiž potřebují dosáhnutu co nejkvalitnějšího a nejrychlejšího růstu. Pokud budete hnojit, pak vybírejte hnojiva s obsahem fosforu. Ta jsou totiž schopna efektivně podpořit kvetení. Zapomeňte na kravskou mrvu či jiné hnojiva obsahující dusík.

Množení kosatců v kostce

Množení kosatců je poměrně jednoduché a řeší se pomocí dělení oddenků. Vykopnete jednoduše velký kořen a přesadíte ho do propustné půdy na slunné místo. Opatříte zálivkou a necháte růst. Okopek by měl být zasazen plytce, aby došlo k jeho zakořenění. Nebudou také uhnívat kořeny a rostlina půjde do květu. Často odkopku může klidně čouhat ven a kořeny v podstatě půjdou z menší části vidět.

Typy kosatců

Kosatec sibiřský, kosatec žlutý, kosatec modrý a mnohé další jsou pouze několika málo druhy z pestré palety typů kosatců. Nejčastěji se kosatce dělí na zakrslé, nízké, středně vysoké a skutečně vysoké. Jejich dělení tedy probíhá podle aktuální výšky. Jinak se mohou dělit i podle květu na bradaté a bezbradé. Pokud jste začátečníci, pořiďte si prostě klasické zahradní odrůdy.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.