Jak vypěstovat mango z pecky

Mango patří mezi velmi oblíbené tropické ovoce, které se vyznačuje skvělou sladkou chutí, jež je s tuzemským ovocem v podstatě nezaměnitelná. Pokud si budete chtít vychutnat opravdu kvalitní mango, měli byste jej koupit od nějakého zaručeného prodejce. V opačném případě se vám může dostat velmi nepříjemné kyselé a štiplavé chuti, po níž nikdo netouží. Vynikající je pěstování manga v domácích podmínkách. To není nijak zvlášť složité, a tak si jej můžete klidně vychutnat také. Jak tedy na pěstování této exotické plodiny jít? Vypěstovat ji lze přímo z pecky.

Vysazování manga

Základem celého efektivního pěstování manga z pecky je především jeho správná výsadba. Pecku nejprve velmi opatrně vyjmeme z plodu tak, abychom neporušili její obal. Pak již můžeme pecku dát přímo do hlíny v truhlíku, jejž jsme si nachystali. Umístit je třeba tuto pecku výhonem směrem dolů do hlíny. Jadérko také nezahrabávejte nijak výrazně pod povrch. Optimálně se jeví horní třetina květináče. Kořeny má totiž mango velmi hluboké a dostanou se až do spodní části květináče.

 Zálivka samozřejmostí

Rostlina manga si vyžaduje opravdu kvalitní zálivku se vším všudy. Jen tak dosáhneme kvalitního a efektivního růstu manga. Určitě je třeba zalévat přiměřeně. Mango nesmí být absolutně suché a také by nemělo docházet k jeho přelití. To pochopitelně může vést k začínající hnilobě rostliny. Čekat na rostlinku manga budete zhruba nějakých 14 dní. Pokud to bude více, obalte se trpělivostí.

Teplo a světlo

Mango miluje dostatečné množství světla tepla. Po celý rok byste mu měli těchto podmínek dopřávat. V létě je jednoznačně nezbytné plné sluneční záření. Díky němu bude mít mango dostatečné množství energie pro růst a vytváření velkých a šťavnatých plodů. Ve vegetační době dejte vaší rostlince teplot okolo 27 stupňů. V zimě postačí rozmezí od 18 do 24 stupňů. Jinak starší mangovníky přežijí i pokles teploty pod 2 stupně Celsia.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.