Jak pěstovat kopr doma na parapetu. Nejde o nic složitého

Kopr

Kopr je skvělá rostlina, která bezesporu patří na každou zahradu. Právě tato bylinka je ale spjatá především s pěstováním venku na záhonku. V interiéru se s koprem jako s pokojovou bylinkou setkáváme jen minimálně, což je velká škoda. Vypěstovat si ho v truhlíku není nic složitého, co by člověk nemohl zvládnout. Je ideální ho doma mít, jelikož jej budete moci vždy využít, a to čerstvý. Sušený či mražený už určitě tak dobrý není. Podívejme se tedy na pěstování kopru v květináči podrobněji, určité zkušenosti se mít vyplatí.  

Ošetření semínek jako základ 

V první řadě je nutné ošetřit semínka. Díky této přípravě se pak rostlinky kopru objeví mnohem dříve než obyčejně. Semena se zkrátka musí zbavit esenciálních olejů, které se nacházejí na jejich povrchu. Tradičně brzdí růst samotné bylinky. V první řadě se vloží semínka kopru do gázy nebo malého hadříku tak, aby nevypadla. Následně se zavlaží. Nejprve přijdou do teplé vody o maximální teplotě 60 stupňů Celsia po dobu 2 minut. Poté budou dva dny ve studené vodě.

KoprKopr: Foto Pixabay

Výsev kopru do květináče

V první řadě si připravte nějaký květináč. Klidně stačí i obyčejný, do interiéru, kde je na očích, se hodí určitě nějaký dekorativní. Na dno se dají 3 centimetry štěrku jako drenážní vrstvy. Poté se doplní zahradní zemina. Ta pro růst kopru úplně stačí.

Mnohem rychlejší stimulace

Přesně tak, kopr lze stimulovat k růstu ještě rychleji. Pokud semínka před výsevem namočíte na 30 minut do alkoholického nápoje. Tento trik je mnohem rychlejší jak namáčení do vody. Po namočení semínka vysejete. Nebudou obsahovat zárodky chorob a také zmíněné éterické oleje. Po čtyřech dnech od výsevu kopr vyklíčí. Bude vždy bujný a připravený k použití.  

Zdroje info: Autor, tojenapad.sk

Kopr: Náhledové foto

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.