Klíčení brambor: jak tomu zabránit? Jsou klíčky nebezpečné

Klíčení

Klíčení brambor je nežádoucí, pokud máte brambory uskladněné ke konzumaci. Samotné klíčky bychom konzumovat rozhodně neměli, odlamujeme je a vyhazujeme. Samotné brambory, které vyklíčily, nebezpečné nejsou. Stačí, když vyřízneme místo, kde byl klíček. Vyhýbat bychom se měli též zeleným místům na bramborám, které mohou být také toxické – zejména pro jedince, jako jsou senioři nebo malé děti. Vyhodit zelené části brambor pro nás nemusí být vůbec bolestivé – tyto části totiž chutnají trpce.

Jak zabránit klíčení brambor?

Pokud nechcete, aby brambory vyklíčily, bude zapotřebí skladovat je správným způsobem. Ideální teplota je mezi 7 a 10 °C (měli bychom je spotřebovat do 4 měsíců). Můžete je skladovat i při nižších teplotách (vyšších než 3,4 °C), aniž by to ovlivnilo jejich chuť a strukturu. Při teplotách nižších než 4,5 °C brambory zpracujte do 6 až 8 měsíců. Ať už máte jakoukoli z těchto teplot, je vhodné, aby se teplota neměnila, ale zůstala konstantní. Změny teplot mohou způsobit klíčení, ale také hnilobu.

Jak zabránit hnilobě?

Klíčení brambor není jediný druh, jak může dojít ke znehodnocení brambor. Mnohem horší je hniloba. Abychom jí předešli, je třeba nechat brambory po vykopání na vzduchu, aby oschly. Před uskladněním je nemyjeme, protože pak by se vlhkost mohla zachytit ve slupce. To je zdrojem budoucí hniloby. Pokud je ale příliš sucho, brambory se mohou scrvknout. Ideální vlhkost je 80 až 90 procent. Proti hnilobě je důležitá cirkulace vzduchu.

Klíčení brambor

Foto: Pixabay

Jak zajistit cirkulaci vzduchu?

Cirkulaci vzduchu můžeme napomoci tak, že budeme brambory skladovat ve vhodných nádobách. Naprosto nevhodné jsou neprodyšné nádoby, jako jsou například plastové pytle či uzavřené plastové boxy. Vhodné jsou koše, papírové krabice, bavlněné tašky, bedny s otvory apod. Takto brambory skladujeme na místě, kde je tma, protože světlo může způsobit klíčení. Navíc mohou brambory díky světlu produkovat více solaninu, díky čemuž zelenají.

Jaké jsou tipy proti klíčení brambor?

Brambory bychom měli skladovat daleko od cibule nebo česneku, protože by mohly pochytit jejich aroma. Taktéž je držíme daleko od jablek, banánů, hrušek a jiného ovoce, protože jak dozrává, uvolňuje etylen. Tento plyn způsobuje rychlejší dozrávání u brambor a vede k rychlejšímu klíčení. Naopak se hodí skladovat brambory společně s některými bylinkami, jako je rozmarýn, šalvěj či levandule. Obsahují totiž oleje, které mohou pomoci předcházet hnilobě brambor.

Jsou proti klíčení brambor účinné i esenciální oleje?

Olej z máty peprné může pomoci oddálit klíčení brambor. Namočte savý papír do tohoto oleje a vložte je do nádoby spolu s bramborami. Toto opakujte každé dva až tři týdny. Nádoba by neměla být kovová ani plastová, protože esenciální olej by ji svým působením mohl znehodnotit.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/brambory-kliceni-30000216.html

https://www.wikihow.com/Stop-Potatoes-from-Sprouting-in-Storage

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!