ubrus

Jak odstranit vosk z ubrusu a dalších textilií

Vánoce jsou už dávno za námi, ale vy po nich doma stále ještě nacházíte stopy? S jehličím zapadaným v koberci dnes nepomůžeme, ale s voskem, který ulpěl na ubrusu, pohovce nebo třeba koberci, rozhodně ano.

Nezáleží na tom, jaký druh vosku u vás používáte nejraději. Ať už včelí nebo parafín, my vám s jeho odstraněním rádi pomůžeme.

Někdy stačí vosk jen seškrábnout

To už jste nejspíš vyzkoušeli jako první, ale pro jistotu. Jestliže máte doma ubrusy z uměliny, může tento postup bohatě stačit. Pak už stačí jen použít nějaký odmašťovač (třeba prostředek na nádobí) a ubrus běžně vyprat. A bude hotovo.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na úpornější vosky pomůže chlad

Někdy se ovšem vosk „zažere“ do vláken tak, že ho odtud běžnými způsoby nedostanete. V takovém případě ho zmrazte. Nejlepší je vložit ubrus na hodinu do mrazáku. Ovšem na koberec či pohovku vám budou muset stačit kostky ledu. Vložte je do igelitového sáčku a nechte na místě také hodinu. Dost možná je během této doby budete muset vyměnit. Pak vosk opatrně seškrábejte třeba příborovým nožem a máte skoro hotovo. Nakonec dočistěte odmašťovačem.

Pomoci může i teplo

Opačným postupem je žehlička. Některý vosk totiž ani nijak jinak nepustí. Pokud je to možné, vypodložte textilii z obou stran savým papírem (třeba novinami) a pomalu přejíždějte žehličkou, dokud se vosk nezačne uvolňovat. Papíry vyměňujte a vytrvejte, dokud nebude hotovo.

A zkusit můžete i pračku. Nejdříve textil namočte na hodinu do teplé vody, pak ho vložte do pračky a do zásobníku na prací prostředek kápněte jar nebo některého z jeho příbuzných. Vyperte na co nejvyšší teplotu a máte vyhráno.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *