Jak odstranit šupiny z kapra

Kapr ke štědrovečerní tabuli rozhodně patří – a čím čerstvější, tím rozhodně lepší. Ale jak to udělat, aby vám jedinečný chuťový zážitek nezkazila jedna vzpříčená šupinka v ústech? Možností je hned několik.

V zásadě lze říct, že čištění kapra je buď špinavé nebo pracné. V tomto první případě máte šupiny jednoduše po celé kuchyni, v tom druhém musíte postupovat velmi opatrně, jinak nakonec získáte rybu s kůži rozřezanou doslova na cáry. Je tedy jen na vás, kterému způsobu dáte přednost.

Šupiny lze jednoduše oškrábat, nepořádku se však nevyhnete

Dnes existují na škrábání šupin speciální škrabky, naše babičky si však vystačily i s nožem nebo struhadlem. Dobrým trikem je polití kapra horkou vodou z rychlovarné konvice. Sliz se poté trochu srazí a ryba nebude v ruce tolik klouzat.

Foto: Pixabay

V každém případě doporučujeme si kapra přichytit suchou bavlněnou utěrkou a postupovat opatrně od ocasu směrem k hlavě. Rovněž je dobré vědět, že čím kratší dobu je ryba mrtvá, tím lépe se šupinky odstraňují – a naopak. Už několik hodin může znamenat rozdíl mezi úmornou dřinou a lehkou předvečerní přípravou.

Každopádně budou vždy kapří šupiny „létat“ po celé kuchyni, takže vás nemine ani následný pečlivý úklid.

Odstranit šupiny z kapra lze i nožem

Ovšem máte-li po ruce opravdu ostrý nůž a zároveň si už trochu věříte, můžete zkusit šupiny odstranit zároveň i s pouzdry, ze kterých vyrůstají. Opět postupujte od ocasu k hlavě a na nůž příliš netlačte. Snadno totiž zajede do kůže nebo přímo do masa. Opět si vezměte k ruce suchou bavlněnou utěrku a postupujte systematicky až do doby, než budete mít před sebou jen čistou a suchou kůži. Pak už stačí kapra jen omýt a upravit tak, jak jste zvyklí. A nezapomeňte si pár šupinek schovat i pro štěstí! Nalezené pod talířkem při štědrovečerní večeři by vám měly následujícího roku přinést i peníze!

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)