Orchidej v době odpočinku: Tohle rozhodně nedělejte

Orchideje

Orchidej nám přináší velkou radost, když kvete. Jakmile ale toto období skončí, spousta lidí má dojem, že nových květů už se nedočká. Je pravda, že trvá poměrně dlouho, než se zase objeví. Ale má to logiku – rostlina si potřebuje před novým kvetením pořádně odpočinout, aby vám opět mohla nabídnout dech beroucí podívanou. Péče o orchidej v době odpočinku je tedy velmi důležitá. Vyvarujte se následujících věcí.

Přestat zalévat orchidej se nevyplácí

Zatímco ostatní rostliny, které jsou v odpočinku, obvykle vyžadují omezenou zálivku, u orchidejí to není správně. I když nekvetou, měli bychom je zalévat stále stejně, jako když kvetly, tj. namočit je na 20 minut do odstáté vody pokojové teploty s frekvencí asi 1 krát za týden.

Orchidej

Foto: Pixabay

Omezit hnojení nelze v období klidu

Podobně jako se zálivkou v době odpočinku, je to také s hnojením. Období odpočinku je vhodné také pro hnojení. Přihnojujte každý druhý týden nebo jednou za měsíc hnojivem v polovičním množství. V týdnech, kdy hnojíte, orchidej nezalévejte.

Odkvetlá orchidej nepatří do tmy

Orchidej vám bude vděčná, když jí dopřejete dostatek světla, nikoli však přímého slunečního. Vhodné je rozptýlené světlo. Vystavení přímému slunci by mohlo mít za následek spálení listů – ale takto to je i v době květu. Orchidej totiž miluje rozptýlené světlo.

Chladná teplota pro spící orchidej

Když orchidej kvete, miluje teploty od 23 do 29 °C přes den. Když ale odpočívá, dá přednost chladnější místnosti. S chladem to ale rozhodně nepřehánějte, protože orchideje patří mezi rostliny, které se vyskytují v deštném pralese. Pokud tedy hovoříme o chladné místnosti, nečekejte teploty kolem 10 °C. Rozumějte teploty od 18 do 23 °C. V rámci tohoto teplotního rozmezí udržujte orchidej po dobu několik týdnů. To může pomoci vyvolat opětovné kvetení.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/orchid-care-resting-orchid

https://itesco.cz/hello/clanek/zasady-pestovani-orchideji-pro-dlouhe-a-bohate-kveteni/26172/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!