Jak očistit hlívu ústřičnou: Vůbec nic složitého

Hlíva ústřičná

Milujete houby a nedokážete si bez nich představit život ani v zimě? Aby ne, vždyť třeba taková hlíva ústřičná v lese roste klidně i nyní, když se teploty pohybují pod bodem mrazu. Koupit ji ale lze pochopitelně i v supermarketu stejně jako žampiony a některé jiné houby. My se ovšem v následujících řádcích zaměříme právě na hlívu ústřičnou. Ta je v mnoha ohledech specifická a dá se z ní připravit spousta dobrot. Podíváme se podrobně na to, jak ji očistit. Nezapomeneme ani na některé vyhlášené pochoutky.

Roste i v zimě, vypěstovat si ji můžete sami

Hlíva ústřičná je skvělá univerzální houba, která roste až dlouho do zimy. Najít ji lze v lese, nicméně vypěstovat si ji můžete i doma. Klasiku představuje kolíčková sadba hlívy ústřičné. Infikované dřevěné kolíky se aplikují do kmene některé z dřevin a následující rok se zpravidla můžete těšit na sběr. Jinak se kupuje také sadba hlívy ústřičné v igelitových pytlích. Z těch pak rostou trsy houby. Pokud chcete mít všechno bez práce, koupíte si hlívu přímo v supermarketu.

Hlíva ústřičnáFoto: Pixabay

Jak očistit hlívu ústřičnou

V první řadě je třeba z trsů hlívy ústřičné odkrojit spodní část. Pokud tak učiníte, zbavíte se největšího nánosu hlíny, která se na hlívě ústřičné nachází. Spodní část hlívy ústřičné je ostatně hodně tuhá a z hlediska konzumace rozhodně ne ideální. Klobouk už jednoduše setřete vlhkým hadříkem. Určitě je dobré hlívu nakrájet na relativně tenké proužky, v takovém případě se totiž připraví mnohem rychleji a pohodlněji.

Falešná dršťková polévka z hlívy je top

Jednoznačně. Tato pochoutka stojí za to. Jak si ji připravit? Poměrně jednoduše. Potřebovat budete následující ingredience:

  • 1 trs hlívy ústřičné,
  • 2 cibuli,
  • 1-2 brambory,
  • lžíci rostlinného oleje,
  • koření – uzenou papriku,
  • majoránku,
  • sůl,
  • pepř,
  • drcené koření.

Postup je velmi jednoduchý. Nejprve zesklovatíme cibulku a na ní následně orestujeme hlívu. Následně přidáte papriku a chvilku restujete. Jen to nepřežeňte, aby paprika nezhořkla. Směs zalijete vodou a následně přidáte další ingredience. Na závěr lze přidat pro zlepšení také česnek.

Dršťková z hlívyFoto: Pixabay

Zdroje info: Autor, vimcojim.cz

Náhledové foto: Se svolením Zdeňka Peldy

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.