Vzdušné kořeny orchidejí: způsob, jak orchidej komunikuje

Orchidej

Většina rostlina má své kořeny ukryté pod zemí, takže na ně nevidíme. Orchidej je ale zcela jiný případ. Pro ni jsou vzdušné kořeny (tedy kořeny nad povrchem zeminy) typické. Tato rostlina totiž patří mezi epifyty, což znamená, že zeminu ke svému růstu vůbec nepotřebuje. Přichytí se na jinou rostlinu, na níž ale neparazituje, a svými kořeny pak získává živiny. Rostlinou, na které takto rostou, může být například strom v deštném pralese, ale také kámen nebo skála.

Co jsou vzdušné kořeny?

Vzdušné kořeny jsou normální u všech druhů epifytů. Nejznámější orchidej Phalaenopsis je jedním z nich. Existují ale také orchideje, které nejsou epifytní, a ty pak půdu potřebují. Díky uchycení na vyvýšeném místě, jako je právě tropický strom, získávají orchideje větší množství světla. To je jediný způsob, kterým strom využívají. Nijak ho nepřipravují o živiny ani vodu. Vše, co ke svému růstu potřebují, získávají orchideje ze vzduchu.

Kořeny orchideje

Foto: Pixabay

Jak vypadají zdravé kořeny?

Orchidej Phalaenopsis má silné a pevné kořeny, které jsou potažené jako houbovitým materiálem. Díky němu mohou lépe absorbovat živiny, jako je voda a dusík a navíc lépe drží na stromové kůře. Barva kořenů je stříbřitě šedá. Kořeny jsou baculaté, nikoli svraštělé a na dotek pevné. Vzdušné kořeny neodstraňujeme ani je nezastrkujeme do půdy. Vůbec nevadí, když nějaké kořeny trčí.

Co vám kořeny říkají?

Díky kořenům se můžete dozvědět několik informací o rostlině. Tak například to, zda ji zaléváte málo nebo moc. V případě, že je zálivka nízká, vzdušné kořeny mají žlutou barvu, jsou vrásčité až scvrklé. Jakmile orchidej přestane kvést, můžete tyto scvrklé kořeny odstřihnout sterilnímu nůžkami. Měkké a vodnaté kořeny, které nejsou pevné, jsou známkou příliš vydatné zálivky. Mezi jednotlivými zálivkami by měl substrát zcela proschnout. Každé dva roky bychom měli orchidej přesadit, abychom jí poskytly dostatek prostoru k růstu.

Zdroje info:

https://www.justaddiceorchids.com/air-roots

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/jak-zalevat-orchidej-30000125.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!