Robotické sekačky na trávu: mohou pomoci s pravidelným sekáním trávníku

Robotická sekačka

Přemýšleli jste už o tom, že byste si práci se sekáním trávníku usnadnili pomocí robotického pomocníka? Pravdou je, že takové sekačky skutečně mohou pomoci udržovat váš trávník v perfektním stavu. Jsou čím dál dostupnější, takže si je pořizuje větší množství domácností se zahradou. Co od nich můžeme čekat?

Jak fungují robotické sekačky?

Ptáte se, jak je to možné, že robotická sekačka poseká trávník a ne váš záhon s okrasnými květinami? Důležité je vymezit robotické sekačce hranice. Než ji poprvé pustíte na sekání vašeho trávníku, budete muset nastavit ohraničující vodič nebo zábranu. Robotická sekačka využívá systém elektrického vedení, který vytváří neviditelný obvod. Díky tomu se sekačka pohybuje pouze v tomto prostoru. Prvotní nastavení tedy může zabrat trochu času – což může být jednou z nevýhod sekačky.

Robotické sekačky

Foto: Pixabay

Výhody robotické sekačky na trávu

Kromě toho, že si ušetříte práci, má robotická sekačka ještě další skvělé výhody. Některé budou záviset na tom, jaký model jste si pořídili, protože samozřejmě existuje více cenových relací, v kterých si můžete sekačku pořídit. Zde jsou ale ty nejdůležitější důvody, proč si lidé robotickou sekačku pořizují:

  • Vyspělá technologie – sekačky na trávu si umí práci rozvrhnout na jednotlivé úseky a poseká je všechny, žádné nevynechá (což člověku někdy stát může). Mají také senzory, které jim zabrání narazit do překážek. Bude záviset na modelech, ale robotické sekačky mají celou řadu užitečných funkcí. Některé si například umí zapamatovat, jakým směrem naposled sekaly, a příště použijí jiný směr.
  • Skladování – robotické sekačky jsou menší, než ty klasické. Pro její uskladnění tedy nebude potřeba takového množství místa.
  • Sekání ve vaší nepřítomnosti – robotická sekačka může sekat, i když u toho nejste. Můžete ji naprogramovat tak, aby tráva byla posekána, když vy na zahradě zrovna nejste.
  • Tichý chod – pokud máte děti nebo domácí mazlíčky, jistě oceníte také to, že robotické sekačky jsou obvykle mnohem tišší, než ty klasické.
  • Bezpečnost – když už sekačka seká, vyhýbá se nárazům. Pokud se vám nepodaří uhlídat dítě nebo domácího mazlíčka, sekačka by měla zastavit, aniž by došlo k nárazu s nimi. To ale neznamená, že děti či domácí mazlíčky můžete nechat hrát si s robotickou sekačkou!

Nevýhody robotické sekačky na trávu

Nic není bez chyby, a robotické sekačky také ne. Zde jsou naopak důvody, proč bychom si je pořizovat neměli:

  • Vysoká cena – pořizovací cena robotických sekaček na trávu může být vyšší, než u těch klasických. Také údržba a náhradní díly budou drahé. S tím je třeba před koupí počítat.
  • Prvotní nastavení – když si sekačku pořídíte, čeká vás práce s jejím nastavením. Pokud bude nastavení provedeno správně, budete to dělat jen jednou. Přesto ale instalace naváděcího drátu může být časově náročná.
  • Pomalejší práce – robotické sekačky obvykle pracují pomaleji, než kdybychom si vzali klasickou sekačku na trávu a stejný prostor jí posekali.
  • Životnost baterie – robotické sekačky mají jako zdroj energie baterii. Pokud máte příliš velký prostor k sekání, měli byste si ověřit, zda jej robotická sekačka zvládne posekat na jedno nabití baterie. Také je třeba vzít v úvahu, kde bude mít robot nabíjecí stanici – zde je zapotřebí mít přístup k elektrické síti.

Zdroje info:

https://www.greenindustrypros.com/mowing-maintenance/mowing/article/21220683/pros-and-cons-of-robotic-mowers

https://living.iprima.cz/uzitkova-zahrada/roboticka-sekacka-co-od-ni-cekat-a-do-jake-zahrady-se-hodi

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!