Jak naučit psa, aby přestal žebrat o jídlo

Pes

Zrovna sedíte u dobrého oběda a váš pejsek na vás dělá smutné oči, případně skáče, vyje nebo štěká? Aby ne, očekává, že od stolu něco upadne a on se bude mít dobře. Vy mu ale dávat nehodláte, vždyť svou porci již měl, nebo ho čeká. Stejně tak byste byli neradi, aby skákal na každého příchozího. Návštěvám toto příjemné být nemusí. Přišli si k vám posedět, nikoli krmit vašeho psa. Naučit vašeho mazlíčka, aby nepochtíval, nemusí být vůbec jednoduché. Zvládnout se to ale dá. Jak? To vám nastíníme v následujících řádcích.

Buďte důslední již od mládí

Jednoznačně, již ve štěněcím věku by měl pejsek poznat, že loudění není žádoucí. V první řadě je třeba být maximálně důsledný. Prostě vašemu pejskovi nedávejte od stolu žádné jídlo. Hlídejte jak sebe, tak i další obyvatele vaší domácnosti. S dětmi to bude samozřejmě složité, ale ve finále se všechno vyplatí. V momentu, kdy začne loudit, je zapotřebí poslat ho na své místo, klidně i do jiného pokoje nebo na zahradu. Typické jsou výrazy ne, nesmíš. V tomto buďte tvrdí.  

Roztomilost vás neoblomí

Jednoznačně. Pejsek bude velmi roztomilý. Krásné hluboké oči, panáčkování a další záležitosti vás nemohou obměkčit. Určitě se při panáčkování nijak nerozplývejte, jinak ho utvrdíte v tom, že jeho počínání je správné a vede ke kýženému cíli, tedy kousku jídla v tlamě. Odměny navíc musí dostávat pouze za něco, vždyť jsou do odměny, nikoli jen kousek jídla bez důvodu.

Pes

Foto: Pixabay

Odměňujete pouze a jenom vy

Mnohdy dostává pejsek pamlsky od různých lidí. Na to si dejte pozor a v domácnosti buďte jen vy tou osobou, jež pejska odmění. Pamlsky pro svého pejska od ostatních prostě odmítejte, pomůžete právě psovi.

Pouze psí jídlo a nic jiného

Někteří lidé dávají pejskům fakticky cokoli, a to včetně zbytků vlastního oběda nebo večeře. Často také pejsek dostane kořeněné jídlo nebo ostrou kost třeba z drůbeže. Psi musí dostávat granule, psí konzervy nebo přímo barf, ale ten, který je pro ně určen. Pejsek si časem zvykne a bude jíst jen to, co je pro něj určeno.

Zdroje info: https://www.becydog.cz/blog/2017/09/10-tipu-jak-odnaucit-psa-loudit-u-stolu
https://www.firststyle.cz/prakticke-tipy-jak-odnaucit-psy-zebrat-o-jidlo-2/

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.